Eesnäärmevähi kiiritusravi: põie ja soole ettevalmistus
Eesnäärmevähi kiiritusravis on oluline, et põie ja soole täituvus oleks ühesugune kiiritusravi planeerimise kompuuteruuringul (KT) ja edapidi kogu kiiritusravi ajal. See vähendab ravi kõrvaltoimeid ning võimaldab teha eesnäärme kiiritusravi võimalikult täpselt. Sellest infovoldikust saate juhiseid, kuidas end eesnäärmevähi kiiritusraviks ettevalmistada.
Allikas: https://www.eesnaarmevahk-riskikalkulaator.ee/the-prostate
Põie ja soole ettevalmistamise olulisus
Ülal pildil on külgläbilõige mehe vaagnast. Põis asub otse eesnäärme kohal. Sobivalt täitunud põis:
- liigub eesnäärmest eemale ning seega väheneb kiirituspiirkonda jääva põie maht ja kõrvaltoimed põiele,
- aitab hoida eesnääret igal ravikorral sarnases asendis,
- lükkab sooled kiirituspiirkonnast eemale vähendades soolelingude kahjustust.
Eesnääre asub pärasoole kõrval ning tema asukohta mõjutab see, kas pärasool on tühi või täis. Kõige täpsemalt saab eesnärrmevähi kiiritusravi teha siis, kui sool on tühi.
Põie ettevalmistamine
Tühjendage põis umbes 1 tund enne raviplaneerimise KT-uuringule tulekut ning enne igat kiiritusravi. Seejärel jooge koheselt 200 ml vedelikku. Kõige parem on juua puhast vett. Hoiduda tuleks mahladest, limonaadidest, teest ja kohvist. Ühe tunni möödudes on põis uuringuks ning raviks piisavalt, samas mugavalt täitunud: tunnete, et põis on täis, kuid suudate veel hoiduda selle tühjendamisest.
Põie hoidmine täitununa võib olla keeruline, eriti kui planeeritud uuringu või kiiritusravi algus hilineb. Püüdke hoiduda põie tühjendamisest, kuid kui see osutub võimatuks, pöörduge radioloogiatehnikute poole. Teil palutakse põis tühjendada ja uuesti täita ning Teie ravi algusaega muudetakse.
Soole ettevalmistamine
Raviplaneerimise KT-uuringu ja kiiritusravi ajal peab pärasool olema tühi. Oluline on tühjendada sool ka gaasidest. Sool tuleb tühjendada 1 tund enne raviplaneerimise KT-uuringut ning enne igat kiiritusravi algusaega. Vajadusel kasutage selleks pärasoolde manustatavat kiiretoimelist lahtistit, nt Microlaxi.
NB! Kui kõht käib läbi regulaarselt, ei ole ravi ajal lahtistite kasutamine vajalik!
Gaasivaba dieet
Alates raviplaneerimise KT-uuringule eelnevast päevast ning kogu kiiritusravi ajal pidage gaasivaba dieeti. Uuringu ja kiiritusravi ajal on oluline hoiduda puhitustest, mis mõjutavad pärasoole täituvust ja ravi läbiviimist. Vältida tuleks:
- kapsast (sh lillkapsas, brokkoli),
- kuivatatud puuvilju,
- rasvaseid toite,
- sibulat, küüslauku ja kaunvilju,
- karboniseeritud jooke (sh alkohoolsed joogid),
- vürtsikaid toite,
- liigset puuviljade tarbimist,
- liigset toorsalatite tarbimist.
Vedeliku tarbimine
Kiiritusravile eelnevalt ja kiiritusravi ajal on oluline tarbida igapäevaselt piisavalt vedelikku. Soovitatav on tarbida 1,5–2 liitrit vedelikku ööpäevas. Kui vedelikku tarbida liiga vähe, siis imendub raviaegseks põie täituvuseks joodud vedelik kudedesse ning põie täituvus ei pruugi olla piisav. Soovitatav on hoiduda tee, kohvi ning alkoholi joomisest, sest need joogid võivad suurendada tualetis käimise vajadust ja liigselt vedelikku kehast välja viia. Piisav vee tarbimine ergutab ka soolte tööd.
Meelespea
- Raviplaneerimise kompuuteruuringule eelnevast päevast kuni kiiritusravi lõpuni pidage gaasivaba dieeti.
- 1 tund enne uuringut ja kiiritusravi algusaega tühjendage põis ja sooled. Seejärel jooge põie täitmiseks 200 ml vedelikku. Soole tühjendamiseks kasutage vajadusel pärasoolde manustatavat kiiretoimelist lahtistit, nt Microlaxi. Järgige neid soovitusi põie ja soole osas kuni kiiritusravi lõpuni.
- Teile antud kellaaeg on uuringu või ravi alguse aeg. Selleks hetkeks peab põis olema täitunud ja sool tühi ning gaasivaba. See tähendab, et ettevalmistustega kiiritusraviks tuleb alustada 1 tund enne raviks ettenähtud kellaaega. Soovi korral võite tulla tund enne ravi kiiritusravi osakonda ja alustada ettevalmistustega kohapeal.
Lisainfo
Hematoloogia-onkoloogia kliiniku kodulehelt (www.kliinikum.ee/ho/) leiate lisainfot kliiniku osakondade ja töötajate, arstide vastuvõtuaegade, hematoloogiliste ning onkoloogiliste haiguste, enesehoolduse jm kohta. Kõik patsientidele mõeldud infovoldikud leiate Tartu Ülikooli Kliinikumi kodulehelt, rubriigist „Patsiendile“.
Koostatud hematoloogia-onkoloogia kliinikus
09/2020