Artroskoopia
Artroskoopia on liigeseõõne uuring spetsiaalse optilise instrumendi – artroskoobiga. Artroskoop võimaldab läbi viia kirurgilist protseduuri diagnoosi täpsustamiseks, vigastuse ulatuse kindlaks määramiseks ja võimalusel vigastuse kõrvaldamiseks ilma lahtise liigese operatsioonita.
Vastunäidustused protseduuriks
- Külmetushaigused (köha, nohu, palavik).
- Opereeritava liigese piirkonna nahavigastused (marrastused, põletused, kriimustused, haavandid nahal jms).
Enne protseduuri
Protseduuri teostamiseks on võimalik kasutada üld-, spinaal- või lokaalanesteesiat. Teile sobiva meetodi selgitab narkoosiarst.
Narkoosiaegsete tüsistuste vältimiseks lõpetage 6 tundi enne operatsiooni tahke toidu ja jäägiga vedelike (piim, keefir, jogurt, viljalihaga mahl) tarbimine. 1 tund enne operatsiooni lõpetage selgete vedelike (vesi, viljalihata mahl, gaseerimata spordijoogid, must kohv, tee) tarbimine. Operatsiooni päeval ei tohi suitsetada ega närida närimiskummi.
Protseduuri ajal
- Artroskoopia käigus tehakse opereeritava liigese piirkonda 5-10 mm pikkused nahahaavad. Nende kaudu sisestatakse artroskoop ja muud protseduuri teostamiseks vajalikud instrumendid. Artroskoop ühendatakse TV-ekraaniga, kust ka Teie saate endaga toimuvat näha (sõltuvalt valitud narkoosimeetodist).
- Artroskoopia järgselt suletakse nahahaavad kas õmblustega või haavastrippidega, mis eemaldatakse 7-10 päeva pärast protseduuri.
- Kui artroskoopia käigus ei ole võimalik vigastust kõrvaldada, võib vajalikuks osutuda hilisem lahtise liigese operatsioon.
Pärast protseduuri
- Enamasti teostatakse artroskoopia päevakirurgias ja Teid lubatakse koju samal päeval.
- Manustatud ravimid võivad tekitada uimasust, mistõttu soovitame haiglast lahkuda koos saatjaga. 24 tunni jooksul pärast protseduuri ei tohiks Te autot juhtida.
Kodune enesehooldus
- Võimaldage endale pärast protseduuri 2-3 päeva puhkus. Täielikuks taastumiseks kulub liigesel mitu nädalat.
- Valu korral kasutage valuvaigisteid vastavalt arsti soovitusele.
- Järgige haiglast saadud juhiseid liigese taastumiseks vajalike harjutuste osas.
- Põlveliigese artroskoopia järgselt kasutage kõndimiseks karke kuni saate kõndida ilma valuta. Alustage põlve painutamist nii vara kui võimalik.
- Põletiku vältimiseks hoidke haavad puhta, kuiva ja kaetuna sideme või plaastriga. Sidet vahetage vastavalt vajadusele, kui side on märgunud või määrdunud ning kui haavaeritis on sidemest läbi imbunud.
- Pärast protseduuri võib esineda turset ja verevalumeid liigese piirkonnas. Turse vähendamiseks tõstke opereeritud liiges kõrgemale ja asetage haava piirkonda külmkott. Jala puhul hoidke labajalg kõrgemal põlvest ja põlv kõrgemal puusast.
Võtke ühendust raviasutusega, kui ilmnevad järgmised sümptomid
- Eritis haavadest
- Ebaharilik valu liigeses
- Kehatemperatuuri tõus
- Turse levik liigese piirkonnast kaugemale, mis ei alane jäseme kõrgmal hoidmisega
Koostatud: ortopeediakliinikus
2019