Armisonga operatsioon

Song on kõhuorgani või selle osa väljasopistumine läbi kõhuseina. Armisonga korral esineb varasemalt tehtud operatsiooniarmi piirkonnas esilevõlvumus. Armisong võib tekkida, kui arm on nõrgem võrreldes muu kõhuseinaga. Läbi tekkinud defekti võivad liikuda kõhuõõnes paiknevad rasvkude või soolelingud naha alla. Harvem tekib armisong nendel juhtudel, kui varasemalt on tehtud operatsioon väikeste haavade kaudu (laparoskoopiliselt).

Armisonga operatsioon ehk songaplastika on sageli teostatav operatsioon. Enamasti teostatakse operatsiooni avatud meetodil ehk siis songa piirkonda tehakse pikem haav. Harvem tehakse armisonga plastikat väikeste haavade kaudu (laparoskoopiliselt). Teie kirurg otsustab koos Teiega, milline on Teile sobivaim operatsioonimeetod.

Armisonga plastikat tehakse enamasti juhul, kui armisong põhjustab kaebusi (ebamugavustunne, esilevõlvumus, valu) või Teil on armisong, mida ei saa kõhuõõnde tagasi lükata. Kui song vaevusi ei tekita või esinevad tagasihoidlikud kaebused, siis võib arst soovitada Teile operatsiooni asemel tugivöö ehk bandaaži kandmist.

Enne operatsiooni

Armisonga plastikat tehase üldanesteesias ehk üldnarkoosis, mis tähendab, et Te ei ole operatsiooni ajal ärkvel ega tunne valu. Vahetult enne operatsiooni pannakse Teie käele veenikanüül, mille kaudu manustatakse narkoosiks vajalikke ravimeid. Kui ravimid on hakanud mõjuma, siis paigaldab anestesioloog ehk narkoosiarst Teie hingamisteedesse spetsiaalse toru, mille kaudu manustatakse hapnikku ja gaasilisi narkoosiaineid.

Vajadusel paigaldatakse operatsiooni eelselt ka Teie seljaajust väljuvate närvijuurte lähedusse ehk epiduraalruumi peenike toru, mille kaudu süstitakse ravimit operatsioonijärgse valu leevendamiseks.

Operatsiooni ajal

Armisonga plastikal teeb kirurg varasema operatsiooniarmi piirkonda haava, mille kaudu kõhuseina lihaste vahel olev defekt õmmeldakse kinni ja kõhusein tugevdatakse sünteetilise võrguga. Enamasti jäetakse võrgu peale ka 1–2 dreeni, mille kaudu eemaldub operatsioonijärgselt haavast liigne vedelik. 

Laparoskoopilise operatsiooni puhul tehakse kõhupiirkonda 1–2 cm suurused haavad, mille kaudu sisestatakse kaamera ja instrumendid. Songa piirkonnas õmmeldakse lihaste vaheline defekt kinni ja asetatakse kõhuseina tugevdamiseks võrk.

Alati ei ole võimalik seda operatsiooni väikeste haavade kaudu teha ning kirurg võib ka operatsiooni käigus otsustada, et on vajalik avatud operatsioon.

Operatsioon kestab sõltuvalt songa suurusest ja operatsioonimeetodist tavaliselt 1–3 tundi. Operatsiooni lõppedes äratatakse Teid narkoosist üles ja viiakse ärkamisruumi.

Pärast operatsiooni 

Armisonga plastika järgselt tuleb enamasti viibida haiglaravil 3–10 päeva. Operatsioonijärgselt on soovitatav kõhuseina tugivöö ehk bandaaži kandmine.

Vahetult pärast operatsiooni on lubatud vedel või pehme dieet. Haiglaravi järgselt tavaliselt enam toitumispiiranguid ei ole.

Esimestel operatsioonijärgsetel päevadel on lubatud tulla istuma ja piisavate jõuvarude korral kõndima.

Haiglaravi järgselt kodus on soovitatav kerge kuni mõõdukas füüsiline aktiivsus (jalutamine, kepikõnd). Keelatud on raskuste (>5kg) tõstmine 1–2 kuud. Operatsioonijärgselt saab tavaliselt tööle naasta ühe kuu pärast. Kui tegemist on raske füüsilise tööga, võib olla vajalik pikem töölt eemal viibimine. 

Ravi tulemused

Armisonga plastika enamasti leevendab songast tingitud kaebusi. Samas on oluline teada, et muid tervisehädasid ja vaevusi songa likvideerimine ei paranda.

Operatsiooniga seotud riskid

Iga operatsioon on seotud teatud riskidega. Plaanilise armisonga plastika tüsistuste risk on enamasti madal. Tüsistuste tekkimise risk sõltub patsiendi üldisest tervisest, songa suurusest ja valitud operatsioonimeetodist.

Võimalikud tüsistused on:

  • haavatüsistused (põletik, vedelikukogum, verevalum),
  • operatsioonijärgne soolesulgus,
  • üldanesteesiaga seotud kõrvaltoimed (iiveldus, neelamise
    valulikkus, peavalu jt).

Väga harva esinevad tüsistused on kõhuõõne organite vigastus ja
suurte veresoonte vigastus. Operatsioonijärgsel hilisperioodil
(kuid ka aastaid pärast operatsiooni) on võimalikud järgnevad
tüsistused: võõrkehatunne (võrguga plastika korral), haava piirkonna
krooniline valu, songa taasteke.

Head paranemist!

Tartu Ülikooli Kliinikumi kirurgiakliinik
2024