Adenoidi eemaldamise operatsioonijärgne meelespea
Adenoidide eemaldamise operatsiooni järgselt võib laps olla rahutu ja magada halvasti. Samuti võib tal esineda:
- Anesteesiaravimite kõrvaltoimena kõhukinnisus, isutus. Niipea kui võimalik, andke lapsele jahedat vett. Piisav vedeliku tarbimine ennetab lapsel kõhukinnisuse teket ning aitab kaasa taastumisele.
- Anesteesiaravimite kõrvaltoimena jalalihaste valulikkus (laps ei taha jalgadele tõusta). Valulikkuse korral masseerige lapse jalgu ja/või andke valuvaigistit.
- Kui laps on isutu, pakkuge talle tema lemmiktoite. Esimesel 3−4 päeval peab sööma leiget (toasooja) ja pehmet toitu, et ennetada veritsuse tekkimist. Kui lapse isu tõuseb, innustage teda sööma tahkemaid toite. Vältige gaseeritud jookide pakkumist.
- Väsimus ja nõrkus 3−5 päeva jooksul. Esimesed 48 tundi pärast operatsiooni peaks laps puhkama. Lapse füüsilist aktiivsust võib tõsta järk-järgult, nii nagu taastub tema jõud. Vältige rahvarohketes kohtades viibimist. Vabastus koolist ja lasteaiast kehtib kuni 7 päeva, kehalisest kasvatusest 2 nädalat.
- Operatsioonist tingituna võib esineda norskamine ja ninakinnisus, mis on tingitud tursest ninas, neelus ja kurgus. Turse möödub nädala jooksul. Nina nuuskamist võib alustada järgmisel hommikul, ettevaatlikult, üks ninapool korraga! Tugev nuuskamine võib põhjustada veritsust.
- Kehatemperatuuri tõus kuni 37.5ºC on tavapärane. Taastumise seisukohalt on tähtis piisav vedeliku tarbimine.
- Kehatemperatuuri tõusul üle 38ºC võtke ühendust oma raviarsti- või valvearstiga.
- Operatsioonijärgseks valutustamiseks ja palaviku alandamiseks järgige raviarsti- või haiglapoolseid soovitusi.
Kahe nädala jooksul pärast operatsiooni ei ole lubatud:
- tugev füüsiline pingutus;
- kuumad protseduurid (saun, vann, päevitamine), mis võivad soodustada veritsuse tekkimist. Hammaste pesemine ja dušš on lubatud;
- pikemad auto- ja bussireisid ning lennukiga reisimine.
NB! Vähese veritsuse korral ninast või suust (verega määrdunud sülg või ninasekreet) võtke ühendust oma ravi- või valvearstiga.
Tugeva kontrollimatu verejooksu puhul helistage 112 või pöörduge lähimasse haiglasse.
Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliinik
L. Puusepa 8, Tartu
Valveõde 731 9783
www.kliinikum.ee/korvakliinik