Olen suu üle uhke!

20. märtsil tähistatakse ülemaailmset suutervisepäeva. Sel aastal julgustame inimesi suutervisele tähelepanu pöörama ja hea suutervise üle uhkust tundma.
Ajal, mil kanname igapäevaselt maske, jäävad meie naeratus ja võimalikud suuprobleemid sageli varjatuks – nii võib juhtuda, et unustame suutervise tähtsuse üldse.

Suutervis on osa üldtervisest. Ravimata suuõõne haigusseisundid halvendavad Teie üldtervist, põhjustavad valu ja ebamugavust ning võivad haiglaravi vajaduse korral mõjutada ravi edukust. Tartu Ülikooli Kliinikumi stomatoloogia kliiniku hambaarstid soovitavad:

Hoolides suutervisest, hoolid üldtervisest. Suuõõne haigusseisundite õigeaegne diagnoosimine ja ravi on teisi organsüsteeme mõjutavate negatiivsete tagajärgede ära hoidmiseks sama oluline kui kõikide teiste haigusseisundite diagnostika ja ravi.

Suutervis on Teie kätes. Selleks, et suutervist hoida, vähendage riskifaktoreid, mis suuõõne haigusseisundeid põhjustavad. Näiteks suitsetamine kahjustab igemekudesid ja soodustab suuõõne vähi teket. Ebatervislik toitumine ja puudulik suuhügieen soodustavad kaariese ja igemehaiguste teket.

Toituge tervislikult ja hambasõbralikult. Toidukordade vahel kolmetunniseid pause hoides saavad hambad taastada oma tugevuse. Jooge janu korral vett, sest iga muu jook on hammaste jaoks toidukord. Liigsete suhkrute tarbimine toidu või joogiga soodustab hambakaariese teket ja võib viia rasvumiseni või diabeedi tekkele.

Hoidke head suuhügieeni. Hamba- ja igemehaiguseid on võimalik hea suuhügieeniga ennetada. Peske hambaid pehme hambaharjaga iga päev hommikul ärgates ja õhtul enne magama minekut fluoriidi sisaldava hambapastaga vähemalt 2 minutit. Kasutage hambavahede puhastamiseks hambaniiti ja hambavaheharju. Põletikus igemed võrduvad peopesa suuruse haavandiga, mis võimaldab bakteritel vere kaudu liikuda teiste organiteni. Igemehaigused aitavad kaasa südame-veresoonkonna haiguste kujunemisele.

Hoidke suutervist igal ajal. Kodukontoris või kaugemal tööl viibides pöörake tähelepanu sellele, et hoiaksid suuhügieeni ja regulaarseid toidukordi. Pandeemia tingimustes ärge unusta koduõppel viibivate laste suutervist – selgitage neile suuhügieeni ja toidupauside vajalikkust.

Külastage regulaarselt hambaarsti. Märgake muutuseid suuõõnes ja külastage hambaarsti suutervise kontrolliks 1-2 korda aastas.  Ebatavaline leid (haavand, turse, punased või valged kahjustuselemendid), mis ei kao suuõõnest kahe nädala möödudes, vajab kohest kiireloomulist kontrolli. Ärge oodake, et kaebused suuõõnes mööduksid iseenesest või ägeneksid. Õigeaegselt teostatud ravi on parim ravi.

Õpetage lapsi suutervist hoidma. Lapse suutervise eest vastutab vanem. Andes head eeskuju, tagate lapsele täiskasvanueas parema tervise ja kauni naeratuse. Lugege lastele suunatud, kuid ka täiskasvanutele kasulikku lehekülge: www.suukool.ee