Bakteriaalne vaginoos
Bakteriaalne vaginoos on mikroobide normaalse koosluse häirumine, mille puhul tupes normaalselt paiknevate piimhappebakterite osakaal on vähenenud anaeroobsete e. õhku mittearmastavate mikroobide kasuks, mis tekitab põletikusarnase seisundi tupes.
Põhjus jääb sageli ebaselgeks. On sage haigus ja esineb rohkem seksuaalselt aktiivsetel naistel. Kuid võib esineda ka mitte suguelu elavatel naistel.
Bakteriaalset vaginoosi võivad soodustada külmetamised, stress, sage seksuaalpartnerite vahetus, ülemäärane või ebapiisav intiimhügieen, hormonaalsed muutused, oraal- ja anaalseks. Siiski paljudel juhtudel jääb põhjus teadmata.
Bakteriaalne vaginoos kui mikroobikoosluse häire võib kaasneda sugulisel teel levivate haigustega. Bakteriaalne vaginoos ise ei ole suguliselt leviv ja seisund esineb vaid naistel.
Haiguse avaldumine ja haigustunnused
Bakeriaalne vaginoos võib kulgeda kaebusteta. Enamasti esineb siiski rohkenenud hallikas ebameeldiva lõhnaga voolus. Voolusel on spetsiifiline kalalõhn, mis tugevneb eriti vahekorrajärgselt.
Diagnoosimine ja võimalikud uuringud
Arst diagnoosib haiguse iseloomuliku vooluse, lõhnatesti ja tupest võetud analüüsi alusel, kus on võimalik näha bakteriaalsele vaginoosile iseloomulikke rakke kui ka spetsiifilisi anaeroobseid mikroobe (gardnerellad, mobilunkulused jt.). Arst võib määrata indikaatorpaberi alusel tupe keskkonna happesust, mis bakteriaalse vaginoosi korral on kaldunud aluselisuse suunas.
Ravivõimalused
Raviks kasutatakse antibiootikume, kas suukaudsetelt või tuppe manustatavate ravimvormidena. Ravi kestab tavaliselt 7 päeva. Ravida on vajalik ka siis kui vaevusi ei esine, kuna bakteriaalne vaginoos võib soodustada seesmiste suguelundite põletikku, raseduse korral aga enneagset sünnitust.
Korduvate bakteriaalsete vaginooside korral võib olla vajalik ka sekspartneri(te) samaaegne ravi.
Ennetamine
Kuna põhjus pole täpselt selge, on ennetamine keeruline. Siiski on soovitav tähelepanu pöörata intiimhügieenile, vältida lõhnastatud seepe, dushigeele, tualettpaberit. Soovitav on kasutada õhkuläbilaskvat puuvillast pesu.
Et bakteriaalne vaginoos tekib sagedamini aluselisemas tupe keskonnas, siis korduvate bakteriaalse vaginoosi episoodide ennetamiseks soovitatakse periooditi happelise keskkonna säilitamiseks kasutada piimhapet sisaldavaid tupekuule.