Vaktsineerimine toimub ainult ema nõusolekul.

Tuberkuloosi vastane süst tehakse vasaku õlavarre ülemisele kolmandikule. Torke kohale tekib väike kubel, mis kaob mõne minuti jooksul. Vaktsineerimise tagajärjel võivad lümfisõlmed kaenla all suureneda, mis on loomulik reaktsioon ega vaja ravi. Kaks kuni neli nädalat hiljem tekib süsti kohale väike tihe sõlmeke ning nahk muutub seal punaseks ja läikivaks. Teisel elukuul tekib paistetuskolle, millest võib tulla veidi mäda. Mäda eritus ei ole nakkuse tundemärk ja ei vaja ravi, kuid see koht tuleb hoida puhas ja kuiv. Vannitamisel tohib süstekohta pesta, kuid mitte hõõruda. Paistetuskolle paraneb mõne nädala jooksul, mille käigus tekkiv koorik võib korduvalt ära tulla ning kolle armistub lõplikult 3.-5. kuu jooksul. Mõningatel juhtudel mädaeritust ei teki, vaid tihe sõlmeke püsib ühe või mitu kuud.

Haiglast antakse kaasa immuniseerimispass, kuhu kirjutatakse edaspidi kõik lapsele tehtud vaktsineerimised.


Edasised vaktsineerimised teostatakse perearstikeskuses vastavalt Eestis kehtivale vaktsineerimiskavale. Vaktsineerimiste aegadest tuleb kinni pidada, sest nii toodab lapse organism kõige paremini välja vajalikud kaitsekehad raskete haiguste vastu. Kui laps puutub edaspidises elus kokku selle haiguse tekitajatega, siis organism suudab haigestumata ennast kaitsta. Vaktsineerimist ei teostata, kui imikul on palavik või nohu, köha või kõhulahtisus, sest organismi immuunsüsteem on siis nõrgem. Lapsel võib esineda kerge tervisehäire, süstekoha valulikkus või kehatempearatuuri tõus kahe ööpeva jooksul pärast vaktsineerimist. Kui lapse seisund teeb lapsevanemale siiski muret, tuleb pöörduda arsti poole.

Eestis kehtiva (kuni 2018) imiku vaktsineerimisgraafiku järgi:

       Haigus, mille vastu vaktsineeritakse     

  Vaktsiini nimetus,    

     manustamise kordsus

Vanus

Tuberkuloos

Hepatiit B

BCG 1

Engerix B 1

 2.-3. elupäev
Hepatiit B Engerix B 2 1 kuu

Difteeria-teetanus-läkaköha

Poliomüeliit, Heamophilus influenza

Rotaviirusvaktsiin*

Pneumokokkvaktsiin*

 DTL 1

PV 1 Hib 1

Rota 1

Pneumokokk 1

3 kuud

 

 

( 2. või 3. kuu)

Difteeria-teetanus-läkaköha

Poliomüeliit, Heamophilus influenza

Pneumokokkvaktsiin*

DTL 2

IPV 2 Hib 2

Pneumokokk 2

4,5 kuud

Difteeria-teetanus-läkaköha

Poliomüeliit, Heamophilus influenza,

Hepatiit B

Rotaviirusvaktsiin*

Pneumokokkvaktsiin*

DTL 3

IPV 3 Hib 3

Engerix B 3

Rota 2

Pneumokokk 3

6 kuud

Leetrid-mumps-punetised

Tuulerõuged*

(Pneumokokkvaktsiin)

LMP 1

Varicella 1

Pneumokokk 4

12 kuud

 

15 kuud

Difteeria-teetanus-läkaköha

Poliomüeliit, Heamophilus influenza

Pneumokokkvaktsiin*

 DTL 4

IPV 4, Hib 4

Pneumokokk 4

2 aastat


* tasulised vaktsiinid vanemate soovil

 

Tuulerõuged: süstitav nõrgestatud elusvaktsiin, mille esimene doos tehakse 1 aasta vanuselt koos leetrid– mumps-punetised vaktsiiniga ja teine doos 4-6 aastaselt.
Pneumokokkinfektsioon : süstitav vaktsiin, mida tehakse koos riiklike vaktsiinidega kolm doosi esimesel eluaastal ja neljas doos teisel eluaastal.
Rotaviirusinfektsioon: suukaudse suspensiooni pulber ja lahusti. See on suukaudne elusvaktsiin, mida manustatakse kahel korral koos teiste vaktsiinidega. Sobiv vanus esimeseks doosiks on 1,5 kuud kuni 3,5 kuud. Soovitav vaktsineerida koos difteeria-teetanus-läkaköha esimese ja kolmanda doosiga. Vaktsineerimine peab olema lõpetatud 6.-8 elukuu vanuseks.

Riikliku vaktsineerimiskalendri välised vaktsiinid peavad lapsevanemad ostma ilma haigekassa kompensatsioonita.
Arst ütleb, kui last ei tohi vaktsineerida.