Ultraheliuuring e. sonograafia

Ultraheliuuringu põhimõte

Ultraheli kiir põrkub takistusega (koega), tekitades kaja, mille intensiivsus sõltub koe tihedusest. Kasutatakse tupekaudset (vaginaalset) ja läbi kõhukatete tehtavat (transabdominaalset) ultraheli uuringut. Ultraheli on lootele ohutu. Tupekaudset uuringut kasutatakse kuni 10. rasedusnädalani, edaspidi toimub uuring läbi kõhukatete. Mõlemal juhul peaks rasedal põis olema tühjendatud.

 

Ultraheli uuringute arv raseduse ajal

1. I trimestri ultraheli skriining ( NT-skriining)

2. II trimestri ultraheli skriining

3. vajadusel lisauuringud III trimestris

Rasedustüsistuste või kõrge riskiga raseduse korral võib rase vajada peale 20.-ndat rasedusnädalat  ka rohkem uuringuid. Normaalse raseduse kulu korral ei ole III trimestri uuring enamasti vajalik.

I trimestri ultraheli uuring (NT-skriining)

I trimestri ultraheli uuringu eesmärgiks on loote arengu hindamine, väärarendite avastamine ja kromosoomihaiguste riski täpsustamine. Uuringut pakutakse kõigile rasedatele. Uuring on vabatahtlik. Uuringu viib läbi vastava ettevalmistuse saanud naistearst, radioloog või ämmaemand. Uuring võimaldab avastada 80% kõigist ohustatud rasedustest.

Uuring tehakse raseduse 11.-13.nädalal. Lisaks loote arengu hindamisele mõõdetakse selle uuringu käigus loote kuklavoldi paksust e. läbikumavust (ing. k. NT, nucheal translucency). Paksenenud kuklavolt võib viidata loote väärarenditele ja kromosoomihaigustele.

 

II trimestri ultraheli uuring

II trimestri ultraheli uuringul on võimalik avastada enamikku suurtest loote väärarenditest. Parim aeg uuringu läbiviimiseks on 20.(19.-21.) rasedusnädal. Uuringut pakutakse kõigile rasedatele. Uuring on vabatahtlik. Uuringu viib läbi vastava ettevalmistuse saanud naistearst, radioloog või ämmaemand.

Selle uuringu käigus  hinnatakse loote arengut ning mõõdetakse järgmised mõõdud:

1)      biparietaalmõõt (lühend: BP või Bip),

2)      reieluu pikkus (lühend: F),

3)      kõhu ümbermõõt või diameeter (lühend: Abd või AD või AC),

Nende parameetrite alusel hinnatakse oletatavat loote kaalu (OLM) ning selle vastavust raseduse kestusele, määratakse oletatav sünnitustähtaeg (OST).

Hinnatakse loote kolju kuju, ajavatsakesi, nägu, südame asendit, südame nelja-kambri-vaadet, vahelihast, magu, maksa, paremat ja vasakut neeru, kusepõit, suguelundeid, kõhuseina, lülisammast, käsi ja jalgu, sõrmi ja varbaid jne.

Hinnatakse ka loote asendit emakas (peaseis, tuharseis, ristiseis), lootevee hulka, platsenta asukohta, nabavääti ning 3 veresoone olemasolu selles.

Vt. ka alajaotust Raseduse jälgimine nädalate kaupa

 

 Koostanud: dr. Pille Vaas

 Allikas: Eesti Naistearstide Selts „Raseduse jälgimise juhend“, 2011, http://rasedajalgimine.weebly.com/

 

Tasulised ultraheliuuringud naistenõuandlas:

Käesolevast aastast on Naistenõuandlas kasutusel uued ultraheliaparaadid Voluson E8.

Lisaks tavalisele tasuta rasedusaegsele looteheli uuringule pakume nüüd rasedatele ka loote 3D/4D ultraheliuuringu võimalust.  Kuna Haigekassa hinnakirjas seda uuringut ei ole, siis on see rasedale tasuline, uuringu hind on 34.50 EUR.

3D/4D uuringuks on sobivaim aeg 24. – 28. rasedusnädalani,  kuid ka sellel ajal võib juhtuda, et lapse asendi tõttu ei ole näost pildi saamine võimalik.

Uuringule saab registreeruda Kliinikumi etteregistreerimiskeskuse telefonil 731 9100

Raseda soovil võimalik ka tasuline 2D uuring lootest, hind 22 EUR

Kõiki uuringu ajal tehtavaid pilte on võimalik salvestada CD-le, CD soovist palume sellest uuringu alguses teada anda. CD hind on 25.50 EUR.

3D uuring koos piltide salvestamisega CD-le 60 EUR.

Piltide väljatrükke meie ei tee, samuti ei ole lubatud uuringu ajal ise pildistada või filmida.