Amniotsentees

Mis on amniotsentees?

Amniotsentees  on raseduse ajal tehtav analüüs, mis võimaldab koguda  teavet Sinu lapse tervise kohta, kasutades selleks lootevee  analüüsimist. 

Lootevee analüüsi võidakse Sulle pakkuda näiteks  positiivse vereseerumi skriiningtesti tõttu, mil tõenäosus geneetiliste- ja kromosoomihaigusega lapse sünniks on statistiliselt tõusnud. Mõnedel juhtumitel soovitatakse teha lootevee analüüsi, kui peres on kasvamas kromosoomihaigusega laps, või kui ühel vanemal on diagnoositud pärilik haigus ning pere soovib informatsiooni, kas oodatav laps on sellest mõjutatud.

Raseduse hilisemas järgus on amniotsenteesi  võimalik kasutada loote kopsude küpsuse hindamiseks

Millal tehakse?

Analüüsi tehakse naise ja pere nõusolekul tavaliselt raseduse 16.-20. nädalal.

Mida amniotsenteesi tulemused näitavad?

Analüüsides lootevett saab diagnoosida kromosoomihäireid,  neuraaltoru defekte ja geneetilisi haigusi. Lootevee analüüsiga ei  saa diagnoosida organsüsteemide arenguhäireid, näiteks südame väärarendeid, huule- ja suulaelõhet jms. Neid on võimalik avastada II trimestri ultraheliuuringul.

Amniotsenteesi tulemusel kirjeldatakse loote karüotüüp e. kromosoomistik  ning see  annab 99%  kindluse, et tegemist on terve lapsega. Normaalne karüotüüp on tütarlapsel 46XX  ja poisslapsel 46XY.

Kuidas lootevee analüüsi tehakse?

Amniotsenteesi peetakse üldiselt turvaliseks protseduuriks, kuid  siiski on olemas väike võimalus raseduse katkemiseks. Tuginedes statistilistele andmetele on katkemisvõimalus

1 : 200 - 400 protseduuri kohta. Protseduurile eelneb põhjalik ultraheliuuring, et  määrata loote seisund, asend, paiknemine emakas, platsenta asukoht ning piirkond, kus on lootevee kogumiseks piisavalt vaba ruumi. Uuringut teostatakse ultrahelikontrolli all, et vältida kokkupuudet lootega. Protseduuri teostav arst läbistab Sinu  kõhukatted ja emakaseina nõelaga, et pääseda looteveekotti, milles olev lootevesi ümbritseb loodet. Sellel ajal võid tajuda lühiajalist teravat valu. Lootevett kogutakse läbi peenikese nõela süstlasse  ning sel ajal võid tunda  kerget surve- või sikutamistunnet. Lootevett kogutakse tavaliselt 15-20 ml ning üldjuhul tuimestust ei kasutata. Kogu uuring ja protseduur kokku võib võtta umbes 45 minutit, kuid  lootevee kogumine võtab tavaliselt vähem kui 5 minutit. Kogu uuringu vältel saab lapse isa või Sinu poolt valitud kaaslane  Sulle toeks olla.

Looteveega täidetud ja Sinu andmetega markeeritud katseklaas saadetakse geneetikalaborisse. Laborist antakse vastus tavaliselt  kuni kahe nädala jooksul.

Soovitused protseduurijärgsele ajale

Vahetult protseduuri järgselt ja järgnevatel päevadel võid tunda emaka toonuse tõusu, mis väljendub raskustundena alakõhus. Sellisel juhul on  hea vähendada nii füüsilist kui vaimset  koormust ning rakendada säästvat režiimi, näiteks pikutada, mitte tõsta raskusi jms. Vajadusel võid võtta No-Špa tablette, need ei kahjusta loodet ning vähendavad emaka toonust. Esimestel päevadel tasub hoiduda ujumisest ja kuumast saunast, muus osas võid jätkata tavapärast elu ikka enesetundest lähtudes.

Oma naistearsti või ämmaemandaga võta ühendust, kui  tajud emaka kokkutõmbeid regulaarselt ja valulikult või  kui tupest eritub lootevett.

Koostanud: ämmaemand Marge Mahla

LISAKS: Patsiendiinfo "Amniotsentees"

 

 

Kordotsentees

 

Protseduuri olemus

Kordotsentees on protseduur, mille eesmärgiks on võtta loote vereproov. Loote vereproovi võtmine võib osutuda vajalikuks loote hemolüütilise tõve, üsasiseste infektsioonide, loote kromosoomihaiguste ja kasvupeetuse diagnoosimisel.

 

Protseduuri kulg

Ultraheli kontrolli all torgatakse nõel läbi raseda kõhunaha emakaõõnde ja edasi nabaväädi veresoonde. Nabaväädi veresoonest võetakse kuni 2 ml loote verd. Vereproovi uuringu vastuse saab sõltuvalt uuringu iseloomust umbes nädala jooksul.

 

Võimalikud tüsistused ja ohud

Kordotsentees on suhteliselt ohutu protseduur ja tüsistused on väga harvad. Kirjeldatud on sünnituse enneaegset käivitumist, üsasisest infektsiooni ja ohtlikku veritsust nabaveresoone torkekohast. Viimasel juhul võib osutuda vajalikuks kiire keisrilõige.

Rasedust jälgiva ämmaemanda või arstiga peaks ühendust võtma kui kordotsenteesi järel ilmnevad järgmised sümptoomid: kõhuvalu, verine või vesine eritis tupest, looteliigutuste vähenemine võrreldes tavapärasega.

 

Koostanud: dr. Aivar Ehrenberg, dr. Pille Vaas

LISAKS:Patsiendiinfo "Kordotsentees"