Iiveldus ja oksendamine

50-75% last ootavatest emadest kogeb 7.-8. nädalal hommikust iiveldust ja oksendamist, mis on peamiselt tingitud naissuguhormoonide progesterooni ja östrogeeni taseme suurenemisest organismis. Vaevust on võimalik leevendada kui süüa regulaarselt ja väikeste koguste kaupa.  Hommikuse iivelduse korral söö enne voodist tõusmist midagi kerget, näiteks küpsist, näkileiba, puu-või juurvilja. Päeva jooksul soovitatakse tarbida ohtralt vedelikke, vähendada kehalist koormust ja vältida iiveldust tekitavaid toiduaineid, sh rasvaseid ja vürtsikaid toite. Leevendust võib pakkuda hapude kommide või jääkuubikute lutsutamine. Kasuks võib tulla ka keskkonnavahetus. Rasedusiiveldus ja -oksendamine ei ole lootele ohtlik ja möödub enamasti pärast 12. rasedusnädalat.

Peapööritus ja nõrkushood

Pearinglust võid tunda äkilisel tõusmisel ja kehalisel pingutusel, mõnikord võib nõrkuse esile kutsuda ka pikaajaline seismine. Teinekord on soodustavaks teguriks soe ilm. Enesetunde parandamiseks jälgi, et saaksid piisavalt puhata. Alates raseduse teisest trimestrist ära leba kaua selili: emaka surve tõttu on siis verevarustus häiritud.  Tõuse voodist aegamööda: alguses istuli ja alles mõne aja pärast püsti. Pearingluse põhjus võib olla ka hemoblobiini väärtuse langus veres (aneemia e. kehvveresus). Kui see leiab vereanalüüsiga kinnitust, määratakse ravi.   

Väsimus

Väsimus on raseduse alguses tavaline nähtus, mistõttu on paljudel naistel suurenenud unetarve. Tavaliselt väsimus taandub raseduse teisel kolmandikul ning paljud tunnevad end sel ajal eriti energiliste ja tervetena. Väsimus võib olla märk aneemiast ja raua puudusest.

 

Rinnad

Rinnad hakkavad suurenema juba raseduse esimestel kuudel, muutudes pisut valulikuks. Aja jooksul valu siiski väheneb. Samuti tumeneb rinnanibude ümbrus. Alates kolmandast raseduskuust võib rinnast erituda mõni tilk hallikat ternespiima.

 

Urineerimissagedus

Raseduse esimestel ja viimastel kuudel on tihe urineerimine üsna tavaline, ka öösiti. Raseduse alguses on see põhjustatud vere hulga suurenemisest emakas ja põie ümber ning emaka kasvamisest. Raseduse viimases staadiumis põhjustab seda laps, kelle pea surub põiele. Kui tunned urineerimisel valu, pead pöörduma arsti poole, kontrollimaks, ega ei ole tegemist põiepõletikuga.

Kõhukinnisus

Rasedusaegsetest hormoonidest tingituna liigub toit soolestikus aeglasemalt. Kõhukinnisuse vastu aitab, kui jood hommikul tühja kõhuga klaasi külma vett, sidrunivett või keefiri. Päeva jooksul on soovitatav tarbida 6-8 klaasi vedelikku. Eelistada tuleks kiudaineid sisaldavad toite, täisteraviljatooteid ja erinevaid juurvilju. Samuti aitavad liikumine ja võimlemine tõhustada soolestiku tööd.  Kõhukinnisust võib aga soodustada rauatablettide võtmine.

Kõrvetised

Raseduse edenedes emakas kasvab ja surub mao üles, seepärast võivad tekkida kõrvetised. Nende vältimiseks hoidu vürtsikatest ja rasvastest toitudest ning söö korraga vähe, kuid sageli. Leevendust saab leige kummelitee või külma piima joomisega. Kõige tõenäolisemalt esinevad kõrvetised lamavas asendis, mistõttu säti endale magamise ajaks kõrgem peaalus ning väldi söömist kaks-kolm tundi enne magama heitmist.

Krambid jalgades

Arvatakse, et krambid ehk lihaste järsud kokkutõmbed on tingitud kas emaka survest närvidele, aeglasest vereringest, väsimusest, ebamugavatest jalanõudest või mineraalainete (kaltsium, magneesium) puudusest. Eriti sagedased on krambid öösiti ja enamasti raseduse viimasel trimestril. Et neid vältida liigu palju värskes õhus kandes mugavaid jalanõusid ja/või mine ujuma. Samuti aitab, kui masseerida jalgu suunaga alt üles ja painutades ja sirutades varbaid. Jälgi, et  menüüs oleks küllaldaselt kaltsiumi ja magneesiumi sisaldavad toiduaineid (piimatooted, juust, salatilehed).

Seljavalu

Raseduse jooksul muutuvad lihased sünnituse tarvis lõdvemaks, mis omakorda avaldab survet alaseljale ja vaagnale, tuues kaasa seljavalud. Soodustavad faktorid on veel vale kehahoiak ja sundasendid (pikaajaline seismine, istumine). Vaevuste vähendamiseks tasub vältida raskete esemete tõstmist - hoida selg raskusi tõstes sirgena ja kanda mugavaid madala kontsaga jalanõusid. Oluline on kontrollida oma kehahoiakut, vältida sundasendeid (teha vahepeal pause ja puhata) ning toetada istudes selga. Leevendust pakuvad ka võimlemisharjutused ja massaaž. Võid proovida lisaks veel abistava vöö ehk bandaaži kandmist. Raseduse viimasel trimestril annab seljavalu märku lähenevast sünnitusest.

Ebamäärane pingetunne alakõhus

Et emakas muutub järjest suuremaks, on mõningane pingetunne alakõhu piirkonnas raseduse ajal loomulik. Esineda võivad ka nn Braxton-Hicksi kokkutõmbed, need on ebaregulaarsed ega tekita valu. Sel puhul tunned, kuidas emakas tõmbub umbes minutiks kõvaks ning seejärel lõtvub taas. Sagedamini esinevad kokkutõmbed lapse liigutamise, kõhu muljumise, füüsilise koormuse, kõhukinnisuse ja seksuaalvahekorra ajal. Kokkutõmmete arv ja tugevus on väga erinev, mõned tunnevad neid kogu raseduse vältel, teised ainult viimastel nädalatel enne sünnitust. Raseduse edenedes kokkutõmbed tugevnevad. Juhul, kui valu on püsiv ja sellele lisandub verine või veresegune voolus, konsulteeri koheselt kas ämmaemanda või arstiga.

Vedelikupeetus

Vedelikupeetus ehk tursed on tingitud keharakkude suuremast vedeliku sidumisest raseduse ajal.  Enamasti tekivad tursed õhtul ja kaovad hommikuks. Ka soe ilm ja pikaajaline seismine võivad tursete teket soodustada. Aitab, kui püüad ka päeval puhata, tõstes jalad üles või pikutades küliliasendis. Ära liialda soolaste toitudega, kuna sool seob kudedes vett. Päevasel ajal tarbi piisavalt vedelikku. Õhtul enne magama minekut joo vähe. Samuti parandab enesetunnet vesivõimlemine, suvisel ajal ujumine või madalas merevees jalutamine. Apteegist saab osta ka spetsiaalseid toetavad sukkpükse ja põlvikuid.

Veenilaiendid

Emaka surve tõttu vaagnas olevatele suurtele veenidele vereringe jalgades aeglustub. Et veenide seinad on pehmemad kui tavaliselt, koguneb veri jalgadesse ja veenid lähevad „verd täis“ ning paiste. Paistetuse leevendamiseks tõsta igal võimalusel jalad puusadest kõrgemale. Ära istu jalg üle põlve ning kui igapäevatöö eeldab palju seismist, püüa teha pause ja tõsta jalad vähemalt 15 minutiks üles. Veenilaiendite ennetamiseks ja juba tekkinud veenilaiendite korral aitavad apteegis müüdavad tugisukad. Tõmba need jalga lamades, tõstes jalad enne sukkade jalgapanekut paariks minutiks sirgelt üles.

Hemorroidid

Hemorroidid on samuti laienenud veresooned, kuid need tekivad pärasooles ja võivad põhjustada sügelust, ärritust ja valu. Hemorroidide teket soodustab kõhukinnisus. Istumise ajal võivad hemorroidid põhjustada valu; välistatud ei ole ka vähene verejooks. Valu aitavad leevendada spetsiaalsed kreemid ja ravimküünlad. Abi saab ka jäätükikeste kompressist või 20 min. istevannist jaheda raudrohuteega. Vereringe soodustamiseks on hea, kui tõstad igal võimalikul juhul (istudes, lamades) jalad üles. Hemorroididega seotud vaevused kaovad või leevenevad kuue kuu jooksul pärast sünnitust. Kui need põhjustavad ebamugavutunnet ka hiljem, pöördu abi saamiseks arsti poole.

Rasedusarmid

Rasedusarmid ehk striiad on nahaaluse rasvkoe venimisest ja rebenemisest tekkinud triibud. Tavaliselt tekivad need kõhule, tuharatele, reitele, rindadele ja käsivartele. Rasedusarme ei teki kõigil naistel, vaid igal kolmandal, neid tekib vähem, kui nahk on elastne ja heas toitumuses. Raseduse ajal nahk venib pikkamisi. Striiade ulatust saab vähendada, kui naha eest pidevalt hoolitseda ja kreemitada (sobivad beebiõli, nisuiduõli, oliivõli). Rasedusarmid ei kao pärast sünnitust päriselt, küll aga muutuvad heledamaks.

Igemete veritsemine

Lapseootuse ajal suureneb igemete verevarustus, need muutuvad kohevamaks ja hakkavad kergesti veritsema. Vali endale pehmete harjastega hambahari ja sobiv hambapasta, samuti kasuta hambaniiti või hambaorke.

Suurenenud tupevoolus

Lõhnatu ja värvitu voolus on eriti rohke raseduse esimestel ja viimastel kuudel. Juhul, kui voolus lõhnab halvasti, sügeleb või on muutnud värvi, võib tegemist olla infektsiooniga. Ravi osas konsulteeri oma ämmaemanda või arstiga.

Nahasügelus

Raseduse ajal põhjustavad nahasügelust nii naha kuivus kui maksatalitlusega seotud häired. Naha kuivusest tingitud sügelus on ebamugav, kuid ohutu. Abiks on siin regulaarne nahahooldus niisutavate ja pehmendavate kreemidega. Maksatalitluse häirest tingitud sügelus ilmub tavaliselt raseduse viimasel trimestril, eriti annab see tunda kõhu piirkonnas, talla all või peopesades, vahel ka üle kogu keha, ilma mingi silmaga nähtava lööbeta. Sellest vaevusest räägi kindlasti oma arsti või ämmaemandaga.

 

Koostanud: ämmaemand Aivi Vahkal

Kontaktandmed

SA TÜ Kliinikum naistekliinik

L. Puusepa 8
51014 TARTU

Tel:  +372 731 9902
tööpäeviti 8-16 (sekretär)

 

naistekliinik@kliinikum.ee

Vaata kaarti