Füüsiline koormus ja sport raseduse ajal


Terve naise poolt raseduse ajal harrastatav liikumine on soovitav. Kehaline treening tugevdab immuunsüsteemi, parandab verevarustust, suurendab energiat ning aitab tunda rõõmu probleemideta kulgevast rasedusest ning valmistada keha sünnituseks ette. Lisaks sellele on võimlemisega võimalik ära hoida ja leevendada mitmesuguseid rasedusest tingitud vaevusi.


Rasedatele sobivad käimine (kepikõnd), ujumine, vesivõimlemine, jalgrattasõit ja mõõdukas tempos areoobikatund ning rasedatele mõeldud jooga. Treenimise ajal tuleks pulss hoida alla 140 l/min ning ennekõike jälgida enesetunnet. Treening tuleks lõpetada valu, pearingluse, halva enesetunde ja/või jõuetuse korral.


Harjutusi tuleks sooritada rahulikult ja aeglases tempos võimalikult mugavas asendis ning venivates ja hästi hingavates riietes.
Raseduse ajal tuleb pöörata tähelepanu vaagnapõhjalihastele, et ennetada hilisemalt uriinipidamatust, emaka allavajet või kõhuõõneorganite asendite muutusi.


Vältima peaks spordialasid, millega kaasneb kõrge traumade oht, äkilised suuna muutused ja võimalikud kokkupõrked teiste mängijatega. Ei sobi erinevad pallimängud, ratsutamine, vee- ja mäesuusatamine ning sukeldumine ja allveeujumine

(Liikumine ja... 1998; Valgesoo 2000; Me saame... 2000; Linkberg, R.; [WWW]).


Kõige olulisem on hea enesetunne nii treenimise ajal, kui ka pärast seda: kuula oma keha!


Koostanud: ämmaemand Janne Freimann

Kontaktandmed

SA TÜ Kliinikum naistekliinik

L. Puusepa 8
51014 TARTU

Tel:  +372 731 9902
tööpäeviti 8-16 (sekretär)

 

naistekliinik@kliinikum.ee

Vaata kaarti