Raseduse ajal reisimine on tänapäeval tavaline ja seda tehakse väga palju.

Parim aeg rasedana reisimiseks on raseduse teisel trimestril. Selleks ajaks on esimeste kuude võimalikud vaevused möödunud ja raseduse katkemise oht väike, ent suur kõht ei tee enesetunnet veel ebamugavaks ning keha suudab muutustega hästi kohaneda.

 

Auto, bussi ja rongiga reisimine on raseduse ajal üldjuhul igati ohutu. Pikki reise tasub siiski vältida, kuna ühes asendis istumine tekitab rasedale ebamugavust, verevoolu aeglustumist jalgades ja jalgade turset ning võib tõsta riski venoosse trombemboolia tekkeks. Selle vältimiseks tasub pikema autoreisi korral teha iga kahe tunni tagant sirutuspaus. Autoga reisimisel tuleb kasutada kolmepunkti kinnitusega turvavööd, mis väldib turvavöö kulgemist üle kõhu. Ka bussiga reisides tuleb alati kinnitada turvavöö.

 

Laevareisil võib ette tulla iiveldust ja oksendamist.

 

Ka lennukiga reisimiseks on parim aeg raseduse teine trimester ehk 16.-28. rasedusnädalal. Alates 36. rasedusnädalast ei luba enamik lennufirmasid rasedaid enam lennukisse, mitmikraseduse puhul peale 32. rasedusnädalat. Enamik lennufirmasid nõuab alates 28. rasedusnädalast lendamiseks arstitõendit selle kohta, et rasedus on kulgenud normaalselt. Enne reisi tuleb see kindlasti täpsustada, enamasti on vastav info kirjas lennufirma koduleheküljel.

 

Üle nelja tunni kestvate lendude korral on suurenenud venoosse trombemboolia tekke risk, millele rasedus on lisanduvaks riskifaktoriks. Raseduse ajal lendamine on vastunäidustatud, kui naisel esineb kõrgenenud risk tromboosi tekkeks või on
varasemalt tromboosi esinenud. Samuti ei tohiks lennureisi planeerida, kui on diagnoositud raseduse katkemise või enneaegse sünnituse oht, platsenta asetsuse häired, preeklampsia või kahtlus sellele.

 

Lennureisi ei soovitata raseduse ajal naistele, kellel esineb kahtlus loote kasvupeetusele või tal on esinenud raseduse ajal verejookse. Samuti juhul, kui naisel esineb kaasuvaid haigusi, nagu raskekujuline aneemia, tõsine südame- või kopsuhaigus. Kindlasti peaks rase oma ämmaemanda või naistearstiga läbi arutama kõik võimalikud ohud ja riskid, mis võivad seoses lendamisega ette tulla, millised meditsiinivõimalused on reisi sihtriigis ja kas lendamine võib põhjustada täiendavalt mingeid terviseprobleeme.

 

Lennureisi ajal võib esineda jalgade turset, nina- ja kõrvaprobleeme ning iiveldust. Organismi veevajaduse rahuldamiseks tuleb lennureisi ajal juua palju vett, sest lennuki salongis on kuiv õhk. Kindlasti ei tohi lennu ajal tarbida alkohoolseid või kofeiini sisaldavaid jooke.

 

Lennureisi ajaks tuleb riietuda mugavalt avaratesse rõivastesse ja kanda mugavaid jalanõusid. Tursete vältimiseks on hea tõsta jalad kõrgemale ning tromboosiohu vältimiseks võiks iga poole tunni tagant vahekäigus jalutada.

 

Lennupileti broneerimisel tasub raseduse ajal valida endale vahekäigupoolne istekoht - see võimaldab paremini jalgu sirutada ja liikuda. Jalgade vereringe parandamiseks võiks aeg-ajalt teha jalgadega pöiaringe ning sirutada säärelihaseid.

 

Üle 4-tunnistel lennureisidel soovitatakse rasedatel tromboosiohu vältimiseks kanda spetsiaalseid kompressioonsukki või
põlvikuid (survega 15-30 mm/Hg). Teatud terviriskide korral võib olla vajalik teha verdvedeldava ravimi süst enne lendu; ravimi kasutamise vajaduse üle otsustab naistearst, kes väljastab sel juhul ka retsepti ravimile ja juhendab selle kasutamise osas. Verevedeldaja vähendab oluliselt trombi tekkeriski, kuid absoluutset kaitset ei saa garanteerida ka selle abil.

 

Vaatamata komplikatsioonideta kulgenud rasedusele võib reisil alati ette tulla ootamatuid olukordi, kus tekib vajadus arstiabi järele. Selle tarbeks tuleb oma tavalisele reisikindlustuspaketile lisada raseda reisija lisakaitse, mida mõned kindlustusseltsid pakuvad. Sel juhul pakub enamik kindlustusseltse kaitset reisil juhtunud ootamatute rasedusest tingitud
komplikatsioonide korral, kui ei ole täitunud 28. rasedusnädal. Paljud kindlustusseltsid pakuvad abi erakorralise arstiabi saamiseks, kuid ei kaitse enneaegse sünnituse puhul. Summa ulatus abi saamiseks on piiratud.Euroopa Liidu liikmesriikides reisides on õigus Euroopa ravikindlustuskaardi esitamisel saada reisi ajal tekkinud terviseprobleemi korral vajaminevat arstiabi võrdsetel tingimustel selles riigis elavate kindlustatud inimestega.Reisile on vajalik kaasa võtta oma rasedakaart ja Euroopa Liidu liikmesriikides reisides Euroopa ravikindlustuskaart.

 

Kui naisele on raseduse ajal või pidevaks kasutamiseks määratud mingeid ravimeid, siis ei tohi maha unustada ka neid. Pagasisse tuleks varuda ravimeid ootamatute olukordade puhuks (näiteks valuvaigistid, palavikualandajad, kõhulahtisuse- ja iiveldusevastased ravimid; desinfitseeriv vahend haavadele ja plaastrid). 

 

Sagedasemad probleemid, mis võivad rasedatel reisil olles ilmneda on:

väsimus, 

peavalu,

kuumarabandus,

seedehäired, 

kõhukinnisus- või lahtisus,

sagenenud urineerimine, 

tursed jalgadel - tursete leevendamiseks jalgadel tasub reisile kaasa võtta mentooli või aaloed sisaldav jahutav geel.

 

Raseduse ajal reisi planeerides tuleks vältida sihtkohti, kus on piiratud võimalused arstiabi saamiseks. Vältima peaks reisimist riikidesse, kus on suur risk nakatuda Zika viirusesse või malaariasse. Eelnevalt tuleks läbi mõelda vaktsineerimise vajadus sihtkohariigis levivate võimalike haiguste suhtes. Kuna raseduse ajal on vastunäidustatud vaktsineerimine nõrgestatud elusviirust sisaldavate vaktsiinidega, siis võiks eksootilistesse riikidesse reisida sooviv naine olla nende haiguste vastu vaktsineeritud juba enne rasedust.

 

Reisil olles ja eriti eksootilistesse kohtadesse reisides tuleb vältida saastatud vee ja toidu tarbimist. Süüa tohib ainult korralikult läbiküpsetatud liha ja tarbida pastöriseeritud piimatooteid. See aitab vältida kõhulahtisust, toksoplasmoosi või listerioosi nakatumist ja toidumürgitust, mis võivad tekitada tõsiseid probleeme. Joogiks võib tarbida üksnes pudelivett või keedetud vett. Eksootilistesse piirkondadesse reisimisel on oluline kaitsta ennast sääsehammustuste eest ning kasutada selleks spetsiaalseid sääsetõrjevahendeid.

 

Koostas: 

ämmaemand Triinu Adlas

Kontaktandmed

SA TÜ Kliinikum naistekliinik

L. Puusepa 8
51014 TARTU

Tel:  +372 731 9902
tööpäeviti 8-16 (sekretär)

 

naistekliinik@kliinikum.ee

Vaata kaarti