Ambulatoorne hüsteroskoopia
Infoleht patsiendile
Ambulatoorne hüsteroskoopia on diagnostika- ja ravimeetod, mis võimaldab vaadelda emakaõõnt ja emakakaela seestpoolt.
Ambulatoorsest hüsteroskoopiast on kasu mitmete probleemide ja haiguste diagnoosimisel, näiteks saab täpsustada vererohkete menstruatsioonide, menopausijärgsete veritsuste, korduvate raseduste katkemiste ja viljatuse võimalikke põhjuseid, planeerida operatsiooni mahtu. Protseduuri käigus on võimalik võtta emaka limaskestast koeproov ehk biopsia, eemaldada väiksemaid polüüpe ja müoomisõlmi, emakaõõne siseseid liiteid, emaka vaheseina ja võõrkeha (nt spiraali osasid) või taaspaigaldada valesti paiknevat spiraali.
Parim aeg hüsteroskoopiaks on menstruatsioonitsükli esimene pool vahetult pärast menstruatsiooni. Raseduse ajal on protseduur vastunäidustatud.
Protseduuri kulg
Protseduuriks kasutatakse väikese läbimõõduga endoskoopilist instrumenti ehk hüsteroskoopi. Tänu väikesele diameetrile läbib hüsteroskoop emakakaela ilma olulist ebamugavustunnet põhjustamata. Et muuta protseduur võimalikult mugavaks ja valutuks, kasutatakse tavaliselt nn. vaginoskoopia tehnikat. Sellisel juhul ei kasutata günekoloogilisi peegleid, vaid tupp täidetakse füsioloogilise lahusega, otsitakse üles emakakael ja hüsteroskoop viiakse läbi emakakaelakanali emakaõõnde ilma emakakaelast kinni haaramata. Emakaõõs täidetakse vedelikuga madalal rõhul, õõs visualiseerub, samas ei teki emakaõõne ülevenitust ja valu. Protseduuri kestvus on tavaliselt 5-20 minutit. Pärast hüsteroskoopiat lubatakse Teid koju.
Kui protseduuri käigus on võetud koeproove, suunatakse need histoloogilisele uuringule, mille vastuse saate tavaliselt 2-3 nädala jooksul Teid protseduurile suunanud või protseduuri teostanud arstilt.
Protseduuriks ettevalmistus
Ambulatoorne hüsteroskoopia tehakse ilma üldanesteesiata ja enne protseduuri võite süüa-juua. Enne protseduuri tühjendage põis.
Ambulatoorne hüsteroskoopia ei vaja kas üldse või siis vaid vähesel määral valuvaigistite toimet. Soovitav on 1 tund enne protseduuri võtta 1g Paracetamoli või 400 mg Ibuprofeni või mõnda muud valuvaigistit suu kaudu. Mõnikord on vaja kasutada emakakaela ettevalmistuseks emakakaela laiendavat preparaati misoprostooli, samuti võib arst kasutada lokaalselt emakakaela süstitavat või pihustatavat valuvaigistit.
Juhised protseduuri eelsete ravimite kasutamise kohta saate oma günekoloogilt.
Võimalikud riskid ja tüsistused
Ambulatoorne hüsteroskoopia on üldiselt ohutu ja hästi talutav protseduur, mille korral esineb tüsistusi vähem kui 1-l naisel 100-st.
Protseduuri ajal ja järgselt võib esineda menstruatsioonitaolist nõrka alakõhuvalu, mis allub tavapärastele valuvaigistitele.
1-2 % patsientidest võib protseduuri ajal esineda minestustunnet, mis möödub üldjuhul kiiresti.
Emakaseina vigastuse ehk emaka perforatsiooni risk ambulatoorse hüsteroskoopia korral on väiksem kui 0,5%. Kui vigastus haarab vaid emakaõõne lähedasi kihte, saab verejooksu peatada emakaõõne siseselt hüsteroskoopi kasutades. Kogu emakaseina läbiv vigastus võib vajada täiendavat kirurgilist operatsiooni.
Hüsteroskoopia järgselt võib tekkida emakapõletik, mille korral on vajalik antibakteriaalne ravi.
Hüsteroskoopia järgsete liidete tekke risk emakaõõnes on väga madal, olles diagnostilise hüsteroskoopia puhul alla 1%
Väga haruldane tüsistus on õhu või kasutatava vedeliku sattumine vereringesse või kudedesse. Sellisel juhul võib tekkida kopsuturse, hingamishäired ja / või südame talitluse häired.
Kuna protseduur ei vaja üldnarkoosi, jäävad ära narkoosist tingitud tüsistused.
Kodune enesehooldus
Protseduuri järgne veritsus on tavaliselt vähene ja kestab paar päeva kuni nädala. Soovitav on kasutada hügieenisidet, tampoonide kasutamine ei ole soovitav.
Põletiku tekke vältimiseks ei ole soovitatav nädala jooksul ujuda, minna sauna ja vanni ning tuleks vältida suguelu.
Rohke vereerituse, ebameeldiva lõhnaga tupeeritise, palaviku või tugeva kõhuvalu korral tuleb pöörduda tööpäeval 08.00 – 18.00 naistenõuandla valvekabinetti, muul ajal erakorralise meditsiiini osakonda (EMO).