Lootemeditsiini meeskond tagab patsientide kiire käsitluse keerulistes olukordades (10.11.2023)
Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliinikus töötab lootemeditsiini meeskond, kelle eesmärk on tagada loote väärarendi kahtlusega rasedate kiire ja efektiivne nõustamine, uuringute korraldamine ning järjepidevus raseduse jälgimises. Sealjuures on vastuvõtt mõeldud patsientidele üle kogu Eesti.
Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliiniku juhi professor Kristiina Rulli sõnul jõuavad lootemeditsiini vastuvõtule need naised, kelle raseduse teekonnal tuleb ette ootamatusi. „Näiteks rasedad, kelle lootel on juba leitud või alles kahtlustatakse väärarendit, samuti mõnda geneetilist haigust. Ühtlasi need naised, kes kannavad mitmikuid ning vajavad seetõttu erikäsitlust. Üsasisene kasvupeetus, naise pärilikud ja kroonilised haigused ning raseduse katkemine või katkestamine loote väärarendi tõttu, on samuti põhjused, miks lootemeditsiini vastuvõtule tullakse,“ kirjeldas prof Rull.
Lootemeditsiini üks eesmärk on avastada loote arengu kõrvalekalded sünnieelselt. Nii saavad vanemad end ette valmistada sünnituseks ning vajadusel ka eesootavaks raviks sünnitusejärgselt. Kõige levinum kaasasündinud arengurike on südamerike, neist kõige sagedamini diagnoositakse vatsakeste vaheseina defekte. Teisel kohal on kuseteede väärarendid (hüdronefroos). „On oluline, et perekond teaks, mis neid ees ootab. Valikud, kuidas minna edasi, on erinevad, sõltuvalt raseduse kestusest. Nende valikute tegemiseks vajab patsient ja tema pere informeeritust patoloogia olemusest ja selle võimalikest raviviisidest. Mõnede seisundite puhul soovitame sünnituse planeerida Tartu Ülikooli Kliinikumi, et sünnijärgne abi oleks vaid sekundite kaugusel. Lisaks on Kliinikumil tihe koostöö ka välisriikide lootemeditsiini keskustega, kus on vajadusel võimalik korraldada ka Eesti patsientide kõige keerulisemate juhtumite ravi,“ selgitas lootemeditsiini meeskonna liige sünnitusabi ja günekoloogia vanemarst-õppejõud Ele Hanson.
Lootemeditsiini meeskonna põhine käsitlus algab naistearsti konsultatsioonist Kliinikumis. „Kui vastuvõtul selgub, et naine vajab täiendavaid uuringuid, korraldame talle ultraheliuuringu, MRT-uuringu, vereanalüüsid, lootevee uuringu või muid täiendavaid uuringuid. Kui uuringute vastustest selgub mõni kõrvalekalle, tegeleb lapseootel naisega juba Kliinikumi erialadeülene ravimeeskond. Vastavalt probleemi olemusele kuuluvad meeskonda lisaks naistearstidele meditsiinigeneetik, lastearst, laste anestesioloog, lastekirurg, neuroloog, kardioloog, kardiovaskulaarkirurg, pulmonoloog, näo-lõualuude kirurg, rasedate sisearst, patoloog. Samuti on olemas keeruliste hetkede ja otsuste jaoks raseduskriisi nõustaja ja hingehoidja,“ rääkis dr Hanson.
Tartu Ülikooli Kliinikumi lootemeditsiini meeskonda kuuluvad naistearstid dr Ele Hanson, dr Eva-Liina Süüden, prof Kristiina Rull, dr Pille Vaas ja ämmaemand-koordinaator Anette Viljar. Tihe koostöö toimub radioloogide dr Annika Tähepõllu ja dr Kristiina Langemetsaga, kes on spetsialiseerunud loote MRT-uuringutele. Vajadusel kaasatakse patsiendi ravi planeerimiseks ka teised ülikoolihaigla eksperdid.
Lootemeditsiini meeskonna vastuvõtule saab pöörduda kirjutades e-posti aadressile lootemeditsiin@kliinikum.ee. Pöördumine on võimalik ka ilma saatekirjata.
Kliinikumi Leht