Foto: Tartu AL erakogu.Vaatamata paksule udule, oli erakordselt suur seltskond arste võtnud ette reisi Pärnu ja Viljandi maakonna piirialale rabade ja lamminiitude vahele, haruldasse ja omapärasesse Soomaa rahvusparki.

Põhjaliku ülevaate viiendast aastajast, rippsildadest ja ühepuulootsikutest (haabjatest) ning piirkonna elanike elustolust andis nähtud film rahvuspargi külakeskuses, pärast mida jagunes meie seltskond gruppidesse ning suundus koos giididega Riisa rabasse maalilist maastikku ning ilusat ilma nautima.

Giidide eestvedamisel tutvusime ka selle piirkonna kahe suurema ja uhkema mõisa ning nende valitsejate ajalooga: Suure-Kõpu ja Heimtalis. Saime teada, et Suure-Kõpu mõisa viimane omanik oli Alfred-Georg-Alexander von Stryk, kelle suguvõsale kuulus üle 21 mõisa! Mõis võõrandati 1919. a, täna asub hoones Kõpu põhikool. 2003. a kevadel avati osa mõisa esindusruumide maalinguist, täna saab näha väga kaunilt ja luksuslikult restaureeritud mõisa Cicero maja seinamaalingute koopiatega. Ajaloolased väidavad, et Kõpu mõisahoone on väga sarnane Tartumaal samal ajal püstitatud ja sama arhitekti kavandatud Kuremaa mõisahoonega. Eks vaadake ise järele!

 

Tartu AL erakogu.Heimtali mõis paikneb Raudna ürgoru kaldal Viljandist 10 km kaugusel Pärnu suunal. Alates 1932. a asub mõisahoones Raudna Põhikool. Mõis oli Siversite suguvõsa käes 1789. aastast kuni maareformini. Maakivist välissein on jaotatud 16 tahuks, täna asub selles spordihoone. Samuti väärib vaatamist 1858. a valminud, tänaseks oskuslikult restaureeritud nelja ümara nurgatorniga e tõmbelõõriga maakividest juustukoda, mis mõningate arvamuste järgi on olnud kasutusel ka viinaköögina.

Reisi lõpetuseks astusime sisse Anu Raua koduloomuuseumi, mis asub Heimtali vanas külakoolimajas. 1864. aastast pärit kaunis maakiviehitises on võimalik tutvuda täiusliku koguga rahvusliku käsitöö näidistest, näha vanu majapidamistarbeid ja aastatetagust klassitoa sisustust. Laste mängutoast leidsime hulgaliselt kindamustris kootud põrsaid, kasse jm koduloomi.

 

Tartu AL eestseisuse nimel
Dr Vivika Adamson