Kõrvakliiniku kodulehel saab veenduda erakorralisse vastuvõttu pöördumise vajaduses (03.04.2025)
Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliiniku kodulehel on alates märtsikuust võimalik kasutada enesetestimise lahendust, et veenduda, kas kõrva-nina-kurgu tervismurega tuleks pöörduda perearstile või kõrvakliiniku erakorralisse vastuvõttu.
Kliinikumi kõrvakliiniku valvekabinet pakub abi nii täiskasvanutele kui lastele kõrva-, nina- ja kurguhaiguste erakorraliste seisundite korral. „Arvestades, et kõrvakliiniku valvekabinet on avatud ööpäevaringselt ning perearstide vastuvõtud mitte, pole harvad juhud, kui valvekabinetti satuvad patsiendid, kelle mure tegelikult ei vaja erakorralist käsitlust. Selleks, et patsiente toetada valiku tegemisel, töötasime koostöös Tartu Ülikooli Pärnu kolledži teenuste disaini ja juhtimise magistritudengitega välja enesetestimise lahenduse. Kõrvakliiniku kodulehel olev lahendus annab vastuse mõne klõpsuga,“ tutvustas Kliinikumi kõrvakliiniku õendusjuht Marika Tamm.
Kõrvakaebuste puhul on välja toodud toodud näiteks nii palavikuga kulgev kõrvavalu, olukorrad, mil kõrvas on võõrkeha või järsku tekkinud kurtus. Ninakaebuste korral olukorrad, kui ninas on võõrkeha, kui juhtunud on ninatrauma, vaevab ninakinnisus või verejooks ninast. Kurguhaiguste korral saab testida pöördumise soovitusi neelamisraskusega kurguvalu korral, verejooksu korral kurgust, häälekäheduse või muu kurguvalu puhul.
„Teenuse disainimisel võeti aluseks patsiendi vaade, kes on ka teenuse kasutajaks. Seetõttu on arvestatud olukorraga, mil perearstisüsteemis ei ole valvearsti ning patsientidel ei ole võimalik saada ka juhtnööre, kuidas ja millal võtta valuvaigistit, pöörduda perearsti poole või hoopis erakorralisse vastuvõttu. Näeme sageli, et teadmatuse tõttu võetakse ette sõit valvekabinetti, kus patsient võib pika ooteaja järel saada soovituse pöörduda hoopis perearsti vastuvõtule, kuna tema seisund ei ole erakorraline. Loodame, et kõrvakliiniku kodulehel asuv enesetestimise tööriist on nendes olukordades abiks,“ lausus Tamm.
Kõrva-nina-kurguhaiguste enesetestimine asub kõrvakliiniku kodulehel. Kui kõrvakliiniku enesetestimise tööriist pälvib patsientide sooja vastuvõtu, laiendatakse sarnast lahendust ka teistesse valvekabinettidesse.
Lisainfo
Marika Tamm, Kliinikumi kõrvakliiniku õendusjuht
Marika.Tamm@kliinikum.ee