Kliinikumis toimub suurõppuse Siil raames kriisiõppus Tervex (18.05.2022)
21. mail 2022 toimub Tartu Ülikooli Kliinikumis koostöös kaitseväe ja Tartu Kiirabiga kriisiõppus Tervex, mille eesmärk on harjutada masskannatanutega situatsioonide lahendamist. Tervex õppus on üks osa suurõppusest Siil 2022.
Kliinikumi meditsiinikoordinaatori ja 5. kliinilise valdkonna juhi dr Jaan Süti sõnul on kriisiõppuse eesmärk rakendada kliinikumis praktikasse varem koolitustel omandatud teadmisi. „Õppuse stsenaariumi tulemusel saame kontrollida kriisplaani käivitamist ja mängida läbi masskannatanute käsitlemist erakorralise meditsiini osakonnas. Vähemoluline ei ole õppusel ka kogu haigla koostöö harjutamine, olemasolevate vabade voodikohtade analüüsimine, ravivahendite ja muude tarvikute võimekuse ning varu tagamine,“ tutvustas dr Sütt. Ta lisas, et kriisiõppuse vajaduse üheks ajendiks on tagada patsientidele lisaks igapäevasele professionaalsele arstiabi osutamisele ka valmisolek suurõnnetuste olukorras.
Kaitseväe Akadeemia sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse ülema kolonelleitnant Ahti Varblase sõnul on Siil laiapinnaline riigikaitse suurõppus, kus osaleb ligi 15 000 kaitseväelast ning liitlas- ja partnerriigi sõjaväelast. „Meil on hea meel, et ka Valga haigla, Tartu Ülikooli Kliinikum ja Tartu Kiirabi on õppusele kaasatud, kuna õnnetuste, sõja- või katastroofiolukorrad eeldavad tervishoiuasutuste väga head valmisolekut ning operatiivset tegutsemist,“ ütles kolonelleitnant Ahti Varblane.
Tartu Kiirabi juhi dr Veronika Reinhardi sõnul on Tartu Kiirabi jaoks Tervex alati oodatud sündmus, kus lisaks oma asutuse suurõnnetuse lahendamise plaani testimisele ja hindamisele on väga oluline roll asutustevahelisel koostööl. „Eelkõige koostöö Tartu Ülikooli Kliinikumi, kaitseväe ja Terviseametiga, aga ka meie heade operatiivpartnerite Häirekeskuse, päästeameti ja politseiga. Tartu kiirabi reageerib kuni 10 lisakiirabibrigaadiga, ükski reaalset erakorralist abi vajaja õppuse tõttu abita ei jää. Sellel aastal osaleb õppusel ka Valga haigla üks kiirabibrigaad, mis annab võimaluse hinnata koostööd ka erinevate kiirabide tasemel,“ selgitas dr Reinhard.
Tervex õppuse stsenaariumi järgi hospitaliseeritakse 21. mail kliinikumi Tartu ning Valga kiirabibrigaadide ja kaitseväe poolt õnnetusjuhtumitest kuni 80 erineva raskusastmega vigastustega kannatanut. Patsientide rollis on tõetruult grimeeritud vabatahtlikud praegused, endised või tulevased meedikud kaitseväest, Tartu Kiirabist, Tartu Ülikoolist. Kaasatud on ka tartlastest lapsi, kuna suurõnnetused ei juhtu ainult täiskasvanutega. Kliinikumi töötajatest on õppusesse kaasatud nii tervishoiutöötajad kui ka tugiteenistuste töötajad. Sündmust vaatlevad ja hindavad reageerivate tervishoiuteenuse osutajate, Eesti Kaitseväe, Terviseameti ning NATO liitlasvägede esindajad. Kriisiõppuse tulemusel uuendatakse vajadusel nii Tartu Ülikooli Kliinikumi kui Tartu Kiirabi kriisiplaani.
Ravitöö korraldus 21. mail
Kriisiõppus Tervex toimub 21. mail 2022 L. Puusepa 8 majas. Kogu õppusega seotud tegevus on suunatud N. Lunini tänava poolse sissepääsu juurde – kiirabide saabumine, patsientide vastuvõtmine, õppuses osalevate lähedaste sisenemine. Et mitte häirida tavapärast ravitööd, luuakse õppuse jaoks täiendav erakorralise meditsiini osakond sissepääsuga N. Lunini tn poolt.
Kõikidel õppusega mitteseotud töötajatel, patsientidel ja lähedastel palutakse 21. mail siseneda L. Puusepa 8 majja L. Puusepa tänava poolt. Patsientide haiglaravi ning erakorralise abi osutamine jätkub tavapärasel moel.
Palume jälgida suunavaid viitasid ning vabandame võimalike ebamugavuste pärast.
Lisainfo:
Dr Jaan Sütt, Jaan.Sytt@kliinikum.ee, tel: 5331 8084
Dr Veronika Reinhard, Veronika.Reinhard@kiirabi.ee, tel: 5331 7800
Kol-ltn Ahti Varblane, Ahti.Varblane@mil.ee, tel: 528 1565
Helen Kaju, kommunikatsiooniteenistus, Helen.Kaju@kliinikum.ee, tel: 5331 9423