Kliinikumi meeskonnatööd tunnustati taastusravi aasta teo tiitliga

9. septembril toimunud Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla ühisel taastusravi konverentsil „Ühiselt. Algusest lõpuni” hääletati Kliinikumi meeskondlik panus taastusravi aasta teoks.

Konverentsi eesmärgiks oli taastusravi meeskonnatöö olulisuse rõhutamine ning spetsialistide vahelise võrgustiku tugevdamine nii haiglasiseselt kui tervishoiuasutuste vaheliselt. Lisaks anti taastusravi konverentsil välja aasta teo tiitel, mille eesmärk on avaldada tunnustust inimestele või organisatsioonidele, kes on viimase kahe aasta jooksul panustanud aktiivselt ja järjepidevalt taastusravi arengusse või olnud eeskujuks oma kolleegidele. Aasta teo nominente said esitada kõik soovijad, aasta teo hääletus toimus aga konverentsil kohapeal.  

Aasta teo tiitli pälvisid Kliinikumi närvikliiniku, anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku ning spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku raviarstid, õed, hooldajad, füsioterapeudid, logopeedid ja teised, kes ühtse ravitiimina hoolitsesid raske autoimmuunse nodopaatiaga patsiendi eest aastatel 2021–2024. 

Nodopaatia on autoimmuuunne põletikuline perifeerse närvisüsteemi haigus, mis põhjustas patsiendil haigestumise alguses käte ja jalgade lõdva halvatuse, hiljem hingamispuudulikkuse, neelamishäire ja kõnehäire, mistõttu olid vajalikud kordvad ja pikad haiglaravi perioodid. Et juhtum oli keeruline, konsulteeris Kliinikumi närvikliiniku juht prof Pille Taba ka Euroopa juhtivate keskustega – selleks, et hinnata ravikuure ning neid vajadusel kombineerida.

Kokku viibis patsient Kliinikumi neuroloogia osakonnas 162 päeva, lisaks 34 päeva 2. intensiivravi osakonnas ning 75 päeva statsionaarse taastusravi osakonnas. Hetkest, mil algas patsiendi paranemine, töötasid statsionaarse taastusravi osakonna ja närvikliiniku töötajad välja patsiendi personaalsed treeningeesmärgid. Haiguse paranemise faasis kulges taastusravi etappidena treeninguna nii statsionaarses taastusravi osakonnas kui ka kodus. Kodust füsioteraapiat ja kõneravi käisid tegemas neuroloogia osakonna spetsialistid, et tagada ravi järjepidevus.

Kommentaar, neuroloogia eriala vanemarst-õppejõud dr Ülle Krikmann: see teeb rõõmu, et raviteekond pälvis tunnustuse. Tegemist oli patsiendi võitlusega tulla toime oma haigusega, taluda seda ning tegeleda taastusraviga, et saavutada funktsionaalne paranemine. Raske neuroloogilise haiguse ravi alates esimesest päevast peab toimuma meeskonnatööna arstide, õdede, hooldajate ja füsioterapeutide ja logopeedide kaasamisel ning perekonna osalusel. Paranemise edule aitab kaasa töötajate empaatia ja entusiasm, antud juhul ka vabatahtlik panustamine. Patsiendi raske haigus ja paranemine andis osakonna töötajatele positiivse kogemuse ja oskuse edaspidi seda rakendada.

Kommentaar, taastusravi eriala vanemarst-õppejõud dr Aet Lukmann: Patsient suunati Kliinikumi statsionaarsesse taastusravi osakonda 2021. aasta märtsis. Tema selleks hetkeks diagnoositud sümptomid süvenesid kuni raske tetrapareesi ja neelamishäireni, mistõttu liikus patsient diagnoosi täpsustamiseks ja raviks Kliinikumi neuroloogia ja intensiivravi osakondadesse. Akuutravile järgnes korduv intensiivne taastusravi esialgu statsionaarses osakonnas, hiljem ambulatoorselt, kus mõlemas oli oluline roll funktsiooni igakülgsel taastamisel füsio- ja tegevusteraapial ning logopeedilisel ravil. Mitme osakonna koostöö ja ühise pingutuse tulemusena õnnestus taastada patsiendi, kes vahepealses ravietapis oli täiesti voodikeskne, liikumisfunktsioon ja toimetulek lihtsamate igapäevatoimingutega. Niisamuti taastus neelamisfunktsioon. Väärib märkimist patsiendi ja tema lähedaste vankumatu meelekindlus haigusele mitte alla anda: mees osales taastusravi tegevustes maksimaalselt, mõtestades ja analüüsides raviprotsessi ka ise. Teame, et tegevusi taastusravis toetas ja arendas edasi järjepidev treening nii koduste vahenditega kui ka basseinis. Jääb vaid loota, et sarnaseid õnnestumisi, mis on suurepärase ja pühendunud koostöö eeskujuks meedikutele ja innustajaks teistele esmapilgul väljapääsmatusse olukorda sattunud haigetele, tuleb veel.

Kliinikumi Leht