Innovatsioon ja ideed tervishoius: KIIP tõi välja olulised suunad ja võimalused

26. märtsil toimus esmakordselt Tartu Ülikooli Kliinikumi innovatsiooni ja ideekorje päev KIIP, kus keskenduti lahendustele, mis muudaksid tervishoiutöötajate töö tõhusamaks ja parandaksid patsiendikogemust. Kaasatud olid Kliinikumi töötajad, üliõpilased ja valdkonna huvilised.

KIIP toimus konsortsiumi Health Founders Estonia avaürituste sarjas. Konsortsiumisse kuuluvad Eesti Tervisemajanduse koda, Sparkup Tartu Teaduspark, Civitta Eesti, Tartu Ülikool ning läbi Tartu Ülikooli ka Tartu Ülikooli Kliinikum. Konsortsium on Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse poolt valitud konkursipõhiselt eest vedama Eesti tervisetehnoloogia ja -teenuste valdkonna arengut järgneval neljal aastal.

Kliinikumi teadus- ja arendusjuht professor Joel Starkopf rõhutas, et ülikoolihaigla teadus- ja arendustegevus avaldab juba praegu märkimisväärset mõju. „Aastas alustatakse Tartu Ülikooli Kliinikumis enam kui 100 eritüübilise teadus-arendusprojektiga, kokku on käimas üle 300 erineva projekti. KIIP-i eesmärk oli leida viise, kuidas uusi innovaatilisi teadmisi kiiremini praktikasse rakendada ja laiemalt kasu luua,“ märkis prof Starkopf.

Health Founders Estonia programmijuht Siim Saare tõi esile, et tervishoiuinnovatsioon vajab tugevat kogukonda: spetsialiste, ettevõtteid ja organisatsioone, kes panustavad uute lahenduste väljatöötamisse. „Mida tugevam on tervisetehnoloogia ökosüsteem, seda enam tõmbab see ligi uusi ideid. Järgmise nelja aasta jooksul rahastab Eesti riik projekti, mis toetab terviseinnovatsiooni arengut, sealhulgas virtuaalset kiirendiprogrammi ettevõtetele,“ selgitas Saare.

Innovatsiooni ja ideekorje päeva peaesineja, Norra Vestre Vikeni haigla teadus- ja innovatsioonijuht, professor Kristine Kleivi Sahlberg tõi näiteid, kuidas nende haigla on edukalt rakendanud tehisintellekti ja digitaalseid lahendusi nii virtuaalkliiniku loomisel kui ka patsientide ravijärjekordade lühendamisel.

Päeva teises pooles toimunud ideekorjel keskenduti tervishoiutöötajate töökorralduse parandamisele ja raviteekonna optimeerimisele. Arutelud toimusid meeldivas ja inspireerivas õhkkonnas, millele andsid oma panuse erinevate valdkondade esindajad: IT- ja meditsiinitehnika eksperdid, verekeskuse töötajad, arstid, õed, tudengid ja teised asjaosalised. Peamiste teemadena tõusid esile tehisintellekti rakendamine, bürokraatia vähendamine, infoliikumise parandamine ning seeläbi haiglatöö efektiivsuse tõstmine ning patsientide ja lähedaste suurem kaasamine. Ühe konkreetse ideena pakuti välja tehisarupõhine juhtnööride süsteem, mis aitaks arstidel ja õdedel olulist infot kiiremini leida ning vähendaks liigset dokumenteerimist.

Arutati ka andmekasutuse võimalusi tervishoiusektori keskkonnajalajälje vähendamiseks ja epikriiside lihtsustamist arusaadavama keelekasutuse abil. Lisaks tõstatus vajadus kõnetuvastusel põhinevate tööriistade järele, mis struktureeriksid arstide märkmed selgemaks ja vähendaksid infokoormust.

Et hoida teemat ja sellega seotud tegevusi püsivalt fookuses, kutsuti järgmise sammuna huvilisi osalema Startup Bootcamp’il, kus ideed arendatakse prototüüpideks koos tarkvara- ja tehnoloogiaekspertidega.

Innovatsioonipäeva toimumist toetasid Tartu Ülikooli Kliinikum, Health Founders Estonia, Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus ning Euroopa Liit.

Lisainfo
Katrin Kaarna, Tartu Ülikooli Kliinikumi ja TÜ kliiniliste uuringute keskuse juht, Health Founders Estonia nõuandva koja liige
Katrin.Kaarna@kliinikum.ee   

Silja Elunurm, Health Founders Estonia projektijuht
Silja.Elunurm@healthfounders.ee