Kõik last ootavad vanemad igatsevad saada tervet järglast. Samas on igal naisel risk sünnitada laps, kellel on mõni pärilik haigus. See tõenäosus on olemas isegi siis, kui me ei tea, et meie suguvõsas oleks kunagi esinenud mingeid haigusi.
Geneetiku vastuvõtule võiks kindlasti pöörduda rasedust planeeriv pere või juba lapseootel naine koos partneriga juhtudel, kui:
Sünnieelne diagnostika võimaldab juba üsasiseselt diagnoosida mitmesuguseid pärilikke haigusi ja seega määrata, kas oodatav laps on antud haiguse suhtes terve või mitte. Kasutatakse mitmesuguseid mitteinvasiivseid (ultraheliuuring) ja invasiivseid meetodeid (amniotsentees, koorioni biopsia).
Mõnda uuringut pakutakse kõikidele rasedatele (sõeluuringud ehk skriiningud), teisi soovitatakse vaid neile, kellel on kõrgenenud risk kromosoomihaigusega lapse sünniks (loote kromosoomianalüüs). Patoloogia avastamise korral saavad vanemad igakülgset informatsiooni diagnoositud haiguse kohta ning selle alusel on võimalik otsustada, kuidas edasi tegutseda. Eestis on raseduse katkestamine meditsiinilisel näidustusel lubatud 21. rasedusnädala lõpuni. Sünnieelse diagnostika kasutuselevõtmine Eestis 1990.aastal on oluliselt vähendanud kromosoomihaigusega laste sündi.
Sünnieelse diagnostika näidustused:
Geneetika ja personaalmeditsiini kliinik
L. Puusepa 2
telefon 731 9310