Uudised

 

Rubriiki haldab: Helen Kaju

E-post: helen.kaju@kliinikum.ee 

Tule tööle

Tartu Ülikooli Kliinikum
11. oktoober 2018
PRESSITEADE

 

Tartu Ülikooli Kliinikumi juhitav konsortsium alustas rinnavähi personaalse ennetamise ja varase avastamise pilootprojekti kliinilist etappi


Tartu Ülikooli Kliinikumi, Tartu Ülikooli, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Tallinna Tehnikaülikooli konsortsium alustas rinnavähi personaliseeritud sõeluuringu pilootprojekti raames patsientide konsulteerimist.


Kutsed projektis osalemiseks saavad üle tuhande Eesti Geenivaramu geenidoonori, kes on geeniandmete alusel välja valitud projektis osalevate teadlaste ja arstide poolt. Peale kutse saamist on võimalik registreeruda kliinikumi onkoloogi või meditsiinigeneetiku vastuvõtule. Peatselt hakatakse patsiente vastu võtma ka Põhja-Eesti Regionaalhaiglas.

 

Rinnavähi pilootprojekti eesmärgiks on uurida ja rakendada personaalset geneetilist eelsoodumust arvestav mudel rinnavähi õigeaegseks avastamiseks ja ka vältimiseks. Praegune mammograafia sõeluuring kaasab Eestis naisi vanuses 50–69 eluaastat, kuid teadusuuringutest on teada, et osadel naistel esineb oluliselt kõrgem haigestumisrisk selle vanusegrupi väliselt või on vajalikud lisaks täiendavad meetmed haiguse avastamiseks ja vältimiseks.

 

Uuringu juhi dr Peeter Padriku sõnul testitakse rakendusuuringuna rinnavähi näitel, kuidas olemasolevat geneetilist info kasutada rahvatervise meetmetes sagedaste ja oluliste haiguste efektiivsemaks avastamiseks ja vältimiseks personaliseeritud riske arvestades. „Me kasutame sealjuures nii seni teada olevaid haigusriski kandvate üksikgeenide muutusi kui ka maailma kliinilises kasutuses täiesti uuenduslikuna paljude geenide väikseid muutusi summeerivat nn polügeenset riskiskoori. Just polügeensed riskiskoorid on kliinilises praktikas veel kasutusele võtmata, ent omavad suurt potentsiaali haigusriskide täpsemaks määratlemiseks. Samuti näeme tervishoiusüsteemis vajadust geenivaramu andmete põhjal haigusriski kandvate üksikgeenidega isikute laialdasemaks jälgimiseks,“ selgitab dr Padrik.


„Personaalmeditsiini kliinilised juhtprojektid rinnavähi ja südame-veresoonkonna haiguste täppisennetuses“ viiakse läbi aastatel 2018–2020. Südame-veresoonkonna haiguste täppisennetuse pilootprojekti kliiniline osa algab jaanuaris 2019. See on suurim personaalmeditsiini uuring, mida on seni Eesti tervishoiusüsteemis läbi viidud ja millel on selge praktiline eesmärk – uurida, kuidas kasutada parimal viisil geeniandmeid laialdasemalt. Uuringu läbiviimiseks loodud konsortsiumis estPerMed I osalevad Tartu Ülikooli Kliinikum, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tartu Ülikooli genoomika instituut, Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituut, Tartu Ülikooli peremeditsiini- ja rahvatervise instituut ja Tallinna Tehnikaülikooli tervisetehnoloogiate instituut. Uuring kuulub sotsiaalministeeriumi personaalmeditsiini rakendusprojektide hulka ning seda finantseeritakse Eesti Teadusagentuuri poolt Euroopa Regionaalarengu Fondi programmi RITA vahenditest.


Lisainfo:
Dr Peeter Padrik, onkoloog, Tartu Ülikooli Kliinikumi vähikeskus
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.,
Tel: 731 9800

 

Dr Krista Kruuv-Käo, projektijuht, Tartu Ülikooli Kliinikum
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Tel: 501 5271

 Meditsiinilinnak Lastefond  alt=