Rubriiki haldab: Kristi Tael

E-post: kristi.tael@kliinikum.ee 

Tule tööle!

Eesti Nefroloogide Selts
Pressiteade
08. märts 2018

 

neerupaev 2018Rahvusvaheline neerupäev 2018
Neerud ja naiste tervis
http://www.worldkidneyday.org


Tänavu, rahvusvahelisel naistepäeval 8.märtsil, on rahvusvahelise neerupäeva fookuses krooniline neeruhaigus ja naiste tervis.


Kroonilisele neeruhaigusele ja selle tüsistustele tähelepanu pööramiseks tähistatakse rahvusvahelist neerupäeva igal aastal märtsikuu teisel neljapäeval alates 2006. aastast, sest neeruhaigused kulgevad varjatult ja väga paljud inimesed ei ole neeruhaigusest teadlikud. Elanikkonda hulgas esineb kroonilist neeruhaigust ligikaudu 10-14% ja just naistel esineb neeruhaigusi sagedamini kui meestel.


Kui peamisteks kroonilise neeruhaiguse põhjusteks elenikkonna hulgas on diabeet ja kõrgvererõhktõbi, siis mõned neeruhaigused on eriti tüüpilised naistele, näiteks luupusnefriit ja äge või krooniline püelonefriit. Raseduse ajal on väga oluline tähelepanu pöörata kuseteede infektsioonide õigeaegsele ravile ja krooniliste neeruhaiguste varajasele avastamisele ning ravile.


Eesti nefroloogid ühinevad maailma nefroloogidega kutsudes üles kõiki naisi, tüdrukuid ja meedikuid olema kursis naistel esinevate neeruhaiguste iseärasustega.

Soovitame alati küsida nõu oma perearstilt kuidas varakult avastada neeruhaigusi ja hoida ära haiguse süvenemine. Meedikutele ja patsientidele on olemas ravijuhendid millal teostada uriinianalüüsi ja määrata neerufunktsiooni inimestel, kellel on suurem kroonilise neeruhaiguse tekkerisk. Uus, kroonilise neeruhaiguse ravijuhend patsientidele ja meedikutele valmis 2017 aastal ja on leitav veebilehelt: www.ravijuhend.ee.


Eesti nefroloogid kutsuvad üles tervete neerude nimel:
- järgima tervislikku eluviisi s.h hoida kehakaal normis,
- ravima õigeaegselt kuseteede infektsioonid,
- lõpetama suitsetamine,
- liikuda piisavalt,
- mõõtma vererõhku,
- teostama perearstil lihtsat uriinianalüüsi ja määrama neerufunktsiooni inimestel, kellel on suurem kroonilise neeruhaiguse tekkerisk (diabeedi ja kõrgvererõhktõve haiged ning inimestel, kes on ülekaalulised, üle 50 aasta vanad, suitsetavad või kellel on perekonnas esinenud kroonilist neeruhaigust).

 

Rahvusvahelisel neerupäeval korraldatakse üle maailma erinevates riikides üritusi ja ettevõtmisi, mis on pühendatud kroonilise neeruhaiguse ennetamisele. Ka Eestis on juba aastatid tavaks, et rahvusvahelise neerupäeva puhul toimuvad üritused: telefonikonsultatsioonid Eesti neerukeskustes, kus huvilised saavad telefoni teel vestelda nefroloogiga ja muud üritused.


8. märtsil 2018, rahvusvahelisel neerupäeval ja naistepäeval toimuvad üritused:


Kell 14.00-15.30 vestlusring Tartu Ülikooli Kliinikumis "Neerud ja Naiste Tervis" E-korpus, patsiendiinfo ruumis 1. korrusel.


Kell 12.00-14.00 telefonikonsultatsioonid Eesti neerukeskustes:

  • Põhja-Eesti Regionaalhaiglas telefonil 617 1272
  • Tartu Ülikooli Kliinikumis telefonil 731 8272

 


**
Kristi Tael
SA Tartu Ülikooli Kliinikum
Avalikkussuhete juht
7319310
53319310