Ennetusprogrammid aitavad hoida tervist ning avastada haigusi võimalikult vara

2024. aastal osales Kliinikumis enam kui 33 000 inimest erinevates sõeluuringutes ja tervist edendavates programmides, mis aitavad hoida oma tervist ning avastada haigusi võimalikult vara.

2025. aastal ennetustegevused Kliinikumis jätkuvad. Teenuseid rahastab Tervisekassa ning need on tasuta nii ravikindlustatud kui ka ravikindlustamata inimestele. Samuti ei ole vajalik saatekiri.

Alkoholitarvitamise häirega patsiendid saavad nõustamiseks pöörduda Kliinikumi psühhiaatriakliinikusse, kus sõltuvushäirete õde teeb esmase hindamise ja võtab vajalikud analüüsid. Pärast esimest vastuvõttu toimub ravi määramine, hindamine ja jälgimine kas psühhiaatri või vaimse tervise õe juures. Vajadusel kaasatakse raviprotsessi kliiniline psühholoog ja/või sotsiaaltöötaja.

Emakakaelavähi sõeluuringule oodatakse 2025. aastal kõiki naisi sünniaastaga 1960, 1965, 1970, 1975, 1980, 1985, 1990, 1995. Sõeluuringu esmasuuring on HPV-uuring, mida saab teha nii kodus kui ka Kliinikumi naistekliinikus ja selle erinevates kabinettides (L. Puusepa 8, L. Puusepa 1a, Mõisavahe 34b).

Jämesoolevähi sõeluuringule kutsutakse2025. aastal kõiki naisi ja mehi sünniaastaga 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967. Sõeluuringuks on vajalik registreerida end pereõe vastuvõtule, kus antakse väljaheiteproovi võtmiseks peitveretest. Testi saab teha kodus ja edastada postiga laborisse. Kui testi tulemus on positiivne, tuleb lisauuringuks pöörduda koloskoopia uuringule. Kliinikumis tehakse koloskoopia uuringut sisekliiniku endoskoopia keskuses, kuhu perearst suunab saatekirja alusel.

Kopsuvähi sõeluuringu pilootprojekt. Kopsuvähi varajaseks avastamiseks on käimas pilootuuring, kuhu kutsutakse perearsti või -õe poolt need Tartu ja Tartumaa inimesed vanuses 55–74 aastat, kellel on suurenenud kopsuvähi risk. Sõeluuringus osalejatele tehakse Tartu Ülikooli Kliinikumi radioloogiakliinikus madaladoosiline kompuutertomograafiline uuring. Kui uuringu tulemusel tekib vähikahtlus, suunatakse patsient edasi jätku-uuringutele.

Kõhuaordi aneurüsmi sõeluuringu pilootprojekt. 2025. aastal alustatakse Eestis kõhuaordi aneurüsmi varajase avastamise pilootprojektiga, et diagnoosida olulist südame- ja veresoonkonna haigust juba varajases staadiumis. Sõeluuringule pöördumiseks saadab Tervisekassa juhuvalimi alusel kutsed 65-aastastele meestele Tartust,  Tartumaalt, Tallinnast ja Harjumaalt. Sõeluuringu raames tehakse Kliinikumis ultraheliuuring kõhuaordist, nõustatakse patsienti ja vajadusel võetakse jälgimisele või suunatakse ravile.

Rinnavähi varajaseks avastamiseks oodatakse naisi mammograafilisele uuringule Kliinikumi radioloogiakliinikusse peamajas (L. Puusepa 8), Lõunakeskuse esindusse (Ränirahnu tee 21), Kvartali keskusse (Riia 2) või Mammobussi.  2025. aastal on uuringu sihtrühmas  kõik naised sünniaastaga 1951, 1953, 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967, 1969, 1971, 1973, 1975.

Seksuaaltervise alaseks nõustamiseks ja seksuaalsel teel levivate haiguste varajaseks avastamiseks saavad kuni 26-aastased noored pöörduda Kliinikumi meestekliinikusse (Tartus, Tallinnas ja Pärnus) ning naistekliiniku seksuaaltervise keskusesse (Vaksali 17). Nõustamiskabinettides saab konsulteerida nii suguhaiguste, raseduse ja rasestumisvastaste vahendite, seksuaalsuse ning seksuaalvägivalla teemadel.

Spordimeditsiinilisele terviseuuringule on oodatud kõiki kuni 19-aastased noorsportlased, kes treenivad ja võistlevad regulaarselt vähemalt kuus akadeemilist tundi nädalas lisaks kooli kehalise kasvatuse tundidele. Terviseuuringul hinnatakse noorsportlase kehalist arengut ja tervislikku seisundit ning antakse soovitusi tervisele ohutuks eakohaseks treenimiseks. Noorsportlaste terviseuuringuid tehakse Kliinikumis spordimeditsiini ja taastusravi kliinikus Tartus (L. Puusepa 1a) ja Tallinnas (Sepapaja 12/1).

Tubaka- või nikotiintoodetest loobumiseks saab pöörduda Kliinikumi kopsukliinikusse. Nõustamisel määratakse sõltuvusaste, tuvastatakse loobumist takistavad emotsionaalsed häired ning koostatakse loobumis- ja raviplaan. Loobujale pakutakse kogu protsessi vältel järjepidevat toetust.

Vaktsineerimine. Lisaks ennetusprogrammides osalemisele on Kliinikumis võimalik kõigil täiskasvanutel end tasuta revaktsineerida difteeria-teetanuse vastu, mis on näidustatud 10 aasta tagant. Riskirühmadesse kuuluvad inimesed saavad end tasuta vaktsineerida ka COVID-19, gripi, meningokoki ja pneumokoki vastu. Tasulise teenusena saavad Kliinikumis vaktsineerida end riikliku immuniseerimiskava väliste vaktsiinidega kõik inimesed, kes soovivad ennetada näiteks puukentsefaliiti, grippi või reisimisega seotud infektsioonhaiguseid.

Rohkem infot: www.kliinikum.ee/patsiendile/ennetus/