Enneaegselt sündinud tütred ajendavad head tegema 

6. detsembril 2024 toimub Tartus heategevuslik korvpallimäng, mille eesmärk on juhtida tähelepanu enneaegselt sündinud lastele ning annetada pealtvaatajate abiga kogutud tulu Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliinikule ning MTÜle Enneaegsed Lapsed. 

Maaülikooli korvpallimeeskonna peatreeneri Timo Eichfussi sõnul on enneaegsete laste teemale tähelepanu juhtimise ajend isiklik. „Olen kahe imelise tütre isa. Ainult, et novembri lõpus sündima pidanud Emma ja Elli otsustasid tulla meie juurde ligi kolm kuud varem. Selline ootamatu asjade käik tõi meie pereni enneaegselt sündinud laste väljakutsed. Pidime vanematena uue olukorraga kohanema, mis tähendas nii küsimusi, hirme, muresid kui teadmatust. Kõigest hoolimata oleme püüdnud säilitada positiivset meelt. Sellised elumuutvad juhtumised panevad elu ümber mõtestama ning kui kuulame näiteks mõne teise pere lugu, siis teame, et meil on ikkagi suures plaanis vedanud,“ rääkis Timo Eichfuss. 

Peatreener tõi välja, et teekonnal on suureks abiks olnud Tartu Ülikooli Kliinikumi lasteintensiivravi osakond ja neonatoloogia osakond, kus ravitakse nii enneaegselt sündinud lapsi kui teisi keerulisi juhtumeid. „Oleme tänulikud arstidele, õdedele, hooldajatele ja kõigile teistele. Meile võimaldati nii kriisinõustamist, kogemusnõustamist kui ka psühholoogi abi, mis on olnud suureks abiks. Keskkond ja inimesed olid väga toetavad, vanemad saavad laste juures olla nii intensiivravi osakonnas kui neonatoloogias. Ent mis seal salata, ootasime väga ka oma koju minemist,“ lausus Eichfuss. Oodatud hetk sai teoks kaks päeva tagasi, reedel. 

Kliinikumi neonatoloogia osakonna õendusjuhi Saale Kooniku sõnul sünnib aastas enneaegsena ligi 700 last. „Haiglaravi tähendab nende väikeste patsientide jaoks nn küpsemist, et nad kasvaksid ja tasandaksid enneaegsest sünnist tulenevat ebaküpsust. Enneaegseks loetakse beebit, kes on sündinud enne 37. täisrasedusnädalat. Väga enneaegseks peetakse beebisid, kes sünnivad enne 32. nädalat ning erakordselt enneaegseks neid, kes sünnivad enne 28. rasedusnädalat. Kõige suuremad tervisemured on lastel, kes sünnivad enne 32. rasedusnädalat ning need lapsed vajavad jälgimist arstide ja õdede poolt lasteintensiivravi osakonnas ja neonatoloogia osakonnas,“ kirjeldas õendusjuht enneaegselt sündinud laste ja nende perede väljakutseid. 

17. novembril tähistatakse rahvusvahelist enneaegselt sündinud laste päeva, et juhtida teemale tähelepanu ning avaldada selles olukorras olevatele või olnud peredele toetust. Eesti Maaülikool/Evoconi võistkond korraldab samal eesmärgil heategevusliku korvpallimängu, mis toimub Eesti Maaülikooli spordihoones 6. detsembril kell 20.00. „Kutsun kõiki nii kodumeeskonnale kaasa elama kui ka head tegema. Sissepääs mängule on tasuta, ent kavas on põnevad oksjonid, millele on õla pannud mitmed Eesti korvpallistaarid ning loosiloterii. Pealtvaatajate panuse annetame omakorda Tartu Ülikooli Kliinikumile enneaegsete laste raviks vajalike seadmete täiendamiseks ning MTÜle Enneaegsed Lapsed,“ lubas Timo Eichfuss pealtvaatajatele.