Diabeediga inimestel on soovitatud olla mõõdukalt füüsiliselt aktiivne vähemalt 150 minutit nädalas, näiteks 30-minutilised aeroobsed treeningud 5 või enam korda nädalas. Treeninguid on soovitav teha iga päev samal kellaajal. Diabeeti põdevad inimesed võivad harrastada peaaegu kõiki spordialasid nagu näiteks:
kõndimine;
ujumine;
jalgrattasõit;
jooksmine;
tennis.
NB! Silmakahjustuste korral ja nende ennetamiseks tuleb vältida poksimist ja raskuste tõstmist.
Füüsilise aktiivsuse koormust tuleb aja jooksul suurendada. Inimesed, kes ei ole harjunud suurema füüsilise koormusega, peaksid algul harrastama madalama koormusega treeninguid ja tegevusi. Füüsilise aktiivsuse suurendamiseks sobivad ka igapäevased toimingud nagu näiteks aiatööd ja koristamine.
Füüsiline koormus ja veresuhkrutase
Treeninguks sobivaim alustamise aeg on 1-2 tundi pärast söömist, kui veresuhkru tase on kõrgem kui 5,5 mmol/l. Kui veresuhkru väärtus on alla 5.5mmol/l, siis tuleks tarbida 15 g süsivesikuid ning 15 minuti pärast uuesti veresuhkru väärtust mõõta. Korrata seda sammu kuniks veresuhkur on treeninguks piisav ehk üle 5,5, mmol/l.
Kõrge veresuhkru väärtuse korral tuleb see enne füüsilise koormusega alustamist korrigeerida insuliiniga normilähedaseks, see ei tohiks ületada 10 mmol/l. Süstides insuliini, tuleb arvestada sellega, et harjutused süstepiirkonnas kiirendavad insuliini imendumist. Näiteks jooksmise eelselt ei tohiks insuliini süstida jalga, tennise mängimise korral vältida süstimist käsivarde, millega hoitakse tennisereketit.
Koormuse tõustes tuleb veresuhkrut mõõta sagedamini, et hinnata koormuse mõju organismile. Veresuhkrut tuleks mõõta enne treeningut (soovituslikult 30 minutit enne), pika ja füüsiliselt koormava trenni puhul selle kestel ja 4-8 tundi pärast treeningut.
Sõltuvalt treeningu pikkusest on soovitav selle kestel ja järgselt võtta 15 g süsivesikute või valgu rikast suupistet (nt glükoositabletid või -geel, pähkel, juust) ja tarbida lisaks 1-2 klaasi vedelikku, eelistatult vett.
Füüsilise koormuse veresuhkru taset langetav mõju võib kesta maksimaalselt 28 tundi pärast aktiivset tegevust, sest lihased täiendavad kahanenud suhkruvarusid. Sellega peab arvestama nii insuliini manustamisel (vajadusel langetada annust), kui ka valkude, rasvade ja süsivesikute tarbimisel, et vältida hüpoglükeemiat.
Aeroobse treeningu (nt jooksmine, sörkimine, ujumine, kõndimine, rattasõit, tantsimine) eesmärgiks on parandada keha hapniku kasutamist, treeningu vältel teevad tööd enamasti suured lihasgrupid. Treening kestab pikema perioodi jooksul (vähemalt 20 minutit) ning on keskmise intensiivsusega. Aeroobsete treeningute puhul langeb veresuhkru väärtus nii füüsilise koormuse ajal, kui ka selle järgselt.
Anaeroobse treeningu (nt: raskuste tõstmine, sprintimine, intervall treeningud, igasugune muu kiire ja intensiivne treening) eesmärgiks on suurendada jõudu ja lihasmassi, selle puhul ei kasutata hapnikut energia saamiseks. Anaeroobse treening puhul on tegu intesiivsete harjutustega, mis ei tohiks kesta kauem kui 2 minutit. Anaeroobsete treeningute puhul enamasti veresuhkru väärtus just tõuseb.
Sisekliinik L. Puusepa 8 J ja L korpus kliinikum.ee/sisekliinik
Manage Cookie Consent
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Functional
Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.