Avaleht Uudised Uus sõeluuring rasedaile

Uudised

 

Rubriiki haldab: Kristi Tael

E-post: kristi.tael@kliinikum.ee

Bänner
Bänner
Bänner
Uus sõeluuring rasedaile Prindi
Kolmapäev, 17 September 2014 14:05

 

Alates 2014. a. juulist pakub Tartu Ülikooli Kliinikumi Geneetikakeskus rasedatele uut sõeluuringut – loote rakuvaba DNA analüüsi ema verest. Uus analüüs annab võimaluse kontrollida oodatava lapse tervislikku seisundit lisaks OSCAR uuringule.

 

Inimesel on 46 kromosoomi, mis sisaldavad pärilikku informatsiooni. Igal raseduse perioodil on teatav tõenäosus (risk), et oodatav laps ei ole pärinud vanematelt õige arvu kromosoome ning tal on kromosoomhaigus (kromosoom on puudu või liigne).

 

Kõige sagedamini diagnoositavad kromosoomhaigused on Downi sündroom (21. kromosoomi trisoomia), Edwardsi sündroom (18. kromosoomi trisoomia), Patau sündroom (13. kromosoomi trisoomia) ja sugukromosoomide (X,Y) arvu muutused.

 

Eesti Haigekassa kompenseerib rasedatele sünnieelsete uuringute raames kas II või I trimestri sõeluuringuid , millega saab hinnata, milline on käesoleva raseduse ajal tõenäosus (risk), et oodataval lapsel on kromosoomhaigus ema vereanalüüsil ja UH-uuringul hinnatavate kaudseta näitajate alusel.

 

2011. aastal hakati maailmas pakkuma uudset sünnieelset kromosoomhaiguste sõeltesti - loote rakuvaba DNA analüüsi ema verest (NIPT – non-invasive prenatal test). Antud test võimaldab alates 10. rasedusnädalast hinnata kromosoomide suhtarvu ema veres ning selle alusel ennustada tõenäosust loote kromosoomhaiguse esinemiseks. NIPT test tuvastab Downi sündroomiga loote 99% -lise tõenäosusega (valepositiivsu määr 0,1%) ning vähendab oluliselt vajadust invasiivsele sünnieelsele diagnostikale (loote kromosoomianalüüsile). Uudne võimalus on Eestis olnud kättesaadav alates 2013. aasta juunist. Nüüdsest on NIPT (Harmony test) kättesaadav ka Tartu Ülikooli Kliinikumis tasulise teenusena.

 

Soovi korral on võimalik teha tasulise teenusena, nii OSCAR kui ka NIPT testi, sest kummalgi testil on omad eelised. Lisainfo http://www.kliinikum.ee/teenused/1210-harmony ja testidele registreerumine tel 7319491.