Avaleht Uuringud

Kontaktandmed

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Patoloogiateenistus
L. Puusepa 8 
50406 TARTU

 

SEKRETÄRID

+372 731 9699

+372 731 9697 

 

Fax: +372 731 9681


E-post:

patoloogia@kliinikum.ee

 

Majajuht: 

http://www.kliinikum.ee/patsiendile 

 

 

Uuringute vastuvõtt Prindi

 

Tööpäeviti kell 8.00 - 16.00

Telefon: 731 9692

 

Küsimused uuringute võtmise, fikseerimise, säilitamise ja transpordi osas:

Merje Jakobson, vanemlaborant
Tel: 731 9684, 53 319684
E-post: See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.


 

UURINGUTE MARKEERIMINE

Kõik patoloogialaborisse saadetavad uuringumaterjalide saateanumad ja/või preparaadiklaasid peavad olema loetavalt markeeritud patsiendi ees- ja perenimega.
Kui ühe tellimusega kaasneb mitu saateanumat/preparaadiklaasi, peavad markeeringud olema vastavuses lokalisatsioonidega. Uuringute markeerimise eest vastutab Tellija.

 

Vedelikud - bioptaadid - operatsioonimaterjalid

Markeering lisatakse saateanumale mitte saateanuma kaanele. Saateanuma kaas kuulub tööprotsessi käigus eemaldamisele ja võib tekkida veaolukord. Samuti ei ole tarvidust markeerida saatepakendit (nt kilekott vmt). Kliinikumisiseselt on lubatud kasutada avatud ambulatoorse juhu koodikleepsu. Juhul, kui saateanumale (nt katsut või muu väiksemõõtmeline saateanum) ei ole võimalik nimekleepsu lisada, tuleb see loetavalt markeerida patsiendi ees- ja perenimega.

 

Äiged - kaaped - puutepreparaadid
Preparaadiklaasi markeerimisel kirjutatakse patsiendi ees- ja perenimi alusklaasi mattosale hariliku pliiatsiga. Preparaadiklaasi ei tohi varustada nimekleepsuga, kuna tööprotsessi käigus see eemaldub ja võib tekkida laboriseadme kahjustamise oht. Samuti ei ole tarvidust markeerida preparaadiklaaside saatekonteinerit või saatepakendit (nt kilekott vmt).


 

UURINGUTE SAATMINE

Uuringumaterjal saadetakse alati koos korrektselt täidetud saatedokumendiga, mis omakorda on tellimuse registreerimise aluseks. Kõik saatedokumendid kuuluvad ajutisele säilitamisele.

 

Uuringu saatmisel on oluline

  • markeerida saateanum
  • kontrollida saateanuma ja saatedokumendi vastavust
  • sulgeda saateanum lekkekindlat (bioloogiline või kemikaalioht)
  • pakendada saateanum ja saatedokument üksteisest eraldi - nt saateanum kilekotti ja saatedokument ümbrikusse

 

Vältida:

  • saateanuma pakkimist saatedokumendi sisse
  • saatedokumendi kinnitamist saateanuma külge (kleeplint, plaaster, liim)

 

Formaldehüüdiga fikseeritud uuringumaterjalide saatmiseks soovitame kasutada spetsiaalseid polüpropüleenist saateanumaid, mis on mõranemis- ja lekkekindlad. Saateanuma suuruse valik sõltub uuringumaterjali ja fiksaatori üldmahust - oluline on tagada uuringumaterjali ja fiksaatori õige vahekord (1:10).