Avaleht Meedias
Meedias
Meedias veebruar 2015 Prindi
Esmaspäev, 23 Veebruar 2015 08:30

Tartu Ülikooli Kliinikumi verekeskuse laboriosakonna juhataja Ülle Kuusiku sõnul on sellises olukorras, kus inimene doonoriks ei sobi, pisike pettumus täiesti tavaline. „Aga samas inimesed ka mõistavad, et doonorile on veidi kõrgemad nõudmised ning et nad ei ole seepärast veel haiged," lausub ta.

21. jaanuar 2015, Õhtuleht, Silja Paavle „Doonor verekeskuse väljasõidul: "Nii on väga mugav head teha!"


„Julgen isegi öelda, et teatud kasvajalistest haigustest on rohkem võimalusi terveks saada kui teistest kroonilistest haigustest. Näiteks 70–80 protsenti lümfoomihaigetest saavad päris terveks," selgitas professor Hele Everaus.
31. jaanuar 2015, Postimees Arter, Priit Pullerits „Hele Everaus: uskuge, et saate hakkama!"


Hematoloogia vanemarst-õppejõud Ain Kaare kutsub omalt poolt kõiki inimesi liituma tüvirakkude doonorite registriga. „On väga olematu tõenäosus, et te osutute just temale sobivaks, kuid te võite aidata kedagi teist, kes vajab just teie abi."
6. veebruar 2015. Postimees, Hannele Rudi „Ema abipalve: vähihaigete laste saatus sõltub doonoritest"


Kopsukliiniku õe Viktoria Filipi sõnul tuli mõte õppida õendust gümnaasiumis. „Sain aru, et tahan aidata inimesi. Kui hiljem olin juba haiglas praktikal, siis sai sajaprotsendiliselt aru, et tahan aidata inimesi."
7. veebruar 2015, Postimees, Elu24 „Maarjamõisa kopsukliinikus töötab Eesti kõige ilusam õde!"


„Laiendatud vastsündinute skriiningusse valiti haigused, mis on hästi ravitavad ning seetõttu õigeaegse diagnoosi ja ravi alustamise korral on pikaajaline elukvaliteet hea," ütleb geneetikaprofessor Katrin Õunap.
12. veebruar 2015, Eesti Päevaleht, Agne Narusk „Vastsündinute sõeluuring otsib 20 rasket haigust"


„Tahaks juhtida tähelepanu sellele, mis pole küll kirjas: mittesüülise vastutuskindlustuse rakendamine nii patsientidele kui ka personalile, mis oleks kvaliteedi tõusule alustoeks. Praegu on selle asemel võlaõigusseadus," kommenteeris meditsiiniprofessor Raul Talvik.
12. veebruar 2015, Eesti Päevaleht, Tuuli Jõesaar „Parteide lubadused meditsiinivallas kulutavad olematut raha"

 
Meedias detsember 2014 Prindi
Neljapäev, 18 Detsember 2014 09:06

„Hambakatus leidub kaariest tekitavaid mikroobe vähem neil, kes kasutavad pidevalt suhkruasendajatega nätse või pastille," ütles stomatoloogia kliiniku juhataja professor Mare Saag, kelle juhtimise all valmis uuring suhkruasendajate – ksülitooli, sorbitooli ja erütritooli – mõjust Lõuna-Eesti koolide õpilaste hammastele.

12. november 2014, Postimees, Triin Ärm „Uuring: nätsud lapivad laste hambaid"


Tartu ülikooli kliinikumi dieediarst Liidia Kiisk põrutab otse: "Elulemus ei ole piimajoomisega võrreldav, see on absurd." Ta kinnitab, et ainult piima tarbimine suurtes kogustes, eriti madala D-vitamiini taseme korral, luid ei tugevda. "Arvestades biokeemilisi protsesse, ei jõua nii kaltsium luudesse," tähendab ta, et just seepärast on tänapäeval müügil D-vitamiiniga rikastatud piim.

18. november 2014, Õhtuleht, Silja Paavle „Piim: tervisele endiselt kasulik või enam mitte?"


„Meie õpetame emad varakult oma lapse ravis osalema, nad teevad ise palju ära, kuid kindlasti väsivad ka rohkem, kuid väsivad kindlasti ka väsivad rohkem, sest iga kahe tunni tagant tund lapse toitmiseks üleval olla nädalate ja kuude kaupa on kurnav," kirjeldas vastsündinute osakonna juhataja dr Heili Varendi.
20. november 2014, Tartu Postimees, Aime Jõgi „Varasündinute vanemad jagasid kogemusi"


„Vähiravis kasutatakse kirurgilist ravi, kiiritust, ravimeid ning nende erinevaid kombinatsioone. Ravi eesmärk on haigus välja ravida ja kui see ei õnnestu, siis anda inimesele juurde nii palju hea kvaliteediga elu kui võimalik," rääkis hematoloogia-onkoloogia kliiniku direktor dr Peeter Padrik.
01. detsember 2014, 60+, „Onkoloog: ka täiesti tervislikku elu elades pole võimalik vähki haigestumist vältida"


Kliinikumi juhatuse esimees Urmas Siigur selgitas, et arvestades seda, et Valga puhul tegu on piirilinnaga ja vahemaa Tartuga on siiski 90 kilomeetrit, jääb Valka kindlasti enam-vähem üldhaigla mõõtmetes raviasutus, mis suudab tagada 24/7 valmisoleku.
02. detsember 2014, Aktuaalne Kaamera, Ragnar Kond „TÜ kliinikumist võib saada Valga haigla omanik"

 
Meedias november 2014 Prindi
Neljapäev, 20 November 2014 10:13

„Eestis hõlmab rinnavähi sõeluuring 50–62-aastaseid naisi. Samas näitavad meie uuringud haigestumise tõusu juba 45-aastaste seas," ütleb Tartu Ülikooli Kliinikumi radioloog dr Sulev Ulp.
15. oktoober 2014, Eesti Päevaleht, „Sõeluuring: kuidas jõuda kõikide naisteni?"

 

„Me kutsume appi intensiivravibrigaadi. Kõik teised nakkusosakonna patsiendid viime üle sisekliinikusse, kus on samuti valmidus mitte nii väga ohtlike infektsioonidega tegelda. Ravi kestab kümme päeva kuni kaks nädalat. Meile on kõige olulisem sealjuures see, et me ise haigeks ei jääks," selgitas infektsioonikontrolli teenistuse direktor dr Matti Maimets.
20. oktoober 2014, Tartu Postimees, Aime Jõgi „Nakkusarst Matti Maimets: tõenäoliselt ei jõua Ebola Eestisse"

 

„Somnambulismi näol on tegemist une ja ärkveloleku vahelise seisundiga. Teisisõnu uneskõndimine kuulub unehäirete ärkveletuleku häirete klassi kõrvuti unepaanika ja segasusega ärkamistega. Kõik kolm on unehäired, mis on seotud sügava une staadiumiga," selgitas kliinikumi psühhiaatrikliiniku psühhiaater ja unearst Tuuliki Hion.
21. oktoober 2014, Tartu Postimees, Rivo Veski „Unearst: uneskõndimisega kaasnev vägivald on levinud"

 

„Eesti populatsioonile kohandatud ülemaailmselt tunnustatud diagnostilise vahendi kasutulevõtt annab tunnistust sellest, et meie teadlaste luu-uuringud on maailmas arvestataval tasemel," ütleb professor Riina Kallikorm.
23. oktoober 2014, Eesti Päevaleht, Vilve Torn „Uus meetod aitab leida riskipatsiente"


„Right now, it is much easier for a medial device to be approved and to be put on the market than it is for a new drug to be approved and put on the market in Europe," said Aare Märtson, Head of Clinic of Traumatology and Orthopaedics of Tartu University Hospital.
October, Orthopaedics Today Europe, „Proposed EU standard for stricter medical advise approval could prove challenging"


„Kiirabi tuleb kutsuda viivitamatult, kui inimene tunneb ühes kehapooles käe ja jala jõuetust või tundetust, tema üks suunurk vajub alla või tabab teda kõnehäire. Valuta saabunud insuldi üleminekut loota ei maksa, ilma haiglaravita siin ei pääse," rõhutab kliinikumi neuroloogia vanemarst-õppejõud Janika Kõrv.
29. oktoober 2014, Õhtuleht, Silja Paavle „„Insuldi üle elanud naine: "Ma ei jõudnud äkki enam taldrikutki käes hoida...""

 

„64% haigestunutest olid üle 65-aastased patsiendid ja neist enamusel olid tõsised kaasuvad haigusseisundid, nagu südame-veresoonkonna haigused, kroonilised kopsuhaigused ja diabeet. Meile teadaolevalt ei olnud ükski haigestunust gripi vastu vaktsineeritud," rääkis kliinikumi infektsioonhaiguste arst Vivika Adamson.
30. oktoober 2014, Postimees, Piret Lakson „Terviseamet: vaktsineerige ja te hoolite vähemalt oma lähedastest"

 

„Meil on vaja välja töötada meestele suunatud eesnäärme uuringute skriiningprogramm, mis puudutab 120 000 eesti meest. Eesnäärmevähk on peamiselt vanade meeste haigus. Ja kahjuks on meil halb suhtumine ühiskonnas: need on vanad mehed, need surevad nii kui nii ära," sõnas kliinikumi androloogiakeskuse direktor Margus Punab.
31. oktoober 2014, Postimees, Marina Lohk „Punab: Eestis jäävad mehed impotendiks kümme aastat varem kui Rootsis"

 

"Kui valuvaigisteid tarvitatakse harvem kui kord kuus, siis olulisi ohte nende tarvitamisega ei ole eeldusel, et inimene tarbib neid õigesti. Sagedase tarvitamise korral on soovituslik piir, mida ei tohiks ületada, 10 päeva kuus," rõhutas kliinikumi neuroloogia vanemarst-õppjõud Mark Braschinsky.
04. november 2014, Õhtuleht, Silja Paavle „Paratsetamool: süütu valuvaigisti või laste arenguhäireid tekitav ravim?

 
Meedias oktoober 2014 Prindi
Esmaspäev, 27 Oktoober 2014 08:40

„Paljude pahaloomuliste kasvajate, sealhulgas kopsuvähi ning pea- ja kaelapiirkonna kasvajate teke on suuresti seotud suitsetamisega," nentis hematoloogia-onkoloogia kliiniku vanemarst-õppejõud Jana Jaal.

17. september 2014, Tervis, Piret Lakson „Vähki haigestutakse Eestis aina nooremana"

 

„Noorsportlaste puhul on aktuaalne, et treeningukoormused on vanuse ja kehalisele võime kohta liiga suured, seetõttu on koormusest taastumine ebapiisav. Harmoonilises luu- ja lihaskonna arengus on oluline mitmekülgne koormuse rakendamine, kui aga spetsiifilisi harjutusi teha ülemäära, võivad tekkida vigastused," rääkis spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku juhataja Eve Unt.
26. september 2014, Tartu Postimees, Kertu Kula „Meditsiiniteadlane: noori ähvardab ülekoormus"

 

Eesti ämmaemandate ühingu juhatuse liige Siiri Põllumaa selgitas, et ühest küljest on Eestil ja Gruusial sarnane minevik, kuna Eesti on paarikümne aasta eest umbes samasuguse tee läbi käinud. „Siiski on kultuurilist eripära palju," märkis ta. „Gruusias on arst jumal ja ämmaemand on ta kõrval väike tegelane. Niisuguse arusaama muutmine võtab palju aega.
1. oktoober 2014, Tartu Postimees, Aime Jõgi „Gruusia ämmaemandad otsivad abi"

 

„Eelkõige tuleks valida tõhus meetod, mille hulka, lisaks emakasisestele vahenditele ja implantaadile, kuuluvad kindlasti ka kombineeritud meetodid ehk pillid, plaaster ja tuperõngas, ning tuleks kindlasti kasutada topeltmeetodit ehk lisaks peamisele rasestumisvastasele vahendile peaks kasutama alati ka kondoomi," rääkis Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliiniku arst-õppejõud Kai Part.
1. oktoober 2014, Tervis, Triin Ärm „Teismelised peaksid kasutama nii tõhusat rasestumisvastast meetodit kui ka kondoomi"

 

„Praegusel hetkel on plaanis patsiendile kaks kahte erinevat teenust pakkuda. Üks võimalus on eriarstile registreerimine ja võimalus on epikriisi vaatamine," kommenteeris kliinikumi juhatuse liige Mart Einasto.
2. oktoober 2014, Vikerraadi, Mirko Ojakivi „Keskpäevased uudised"

 
Meedias september 2014 Prindi
Reede, 19 September 2014 08:33

„Võrgustumine aitab tagada, et üle Eesti oleks kättesaadavam kvaliteetne eriarstiabi. Hea näide meil juba on, kus Lõuna-Eesti haigla on võrgustunud Tartu Ülikooli kliinikumiga," lisas tervise- ja tööminister Urmas Kruuse.
22. august 2014, Tarbija 24, Liis Velsker „Eriarstiabi keskused jäävad Tallinna ja Tartu"

 

„Arvestades sellega, et tegu on väga tundliku, hapra ja intiimse teemaga, siis ei olnud enam mõistlik, et kodusünnitus kulgeks edasi n-ö avaliku saladusena nagu siiani," rääkis Tartu Ülikooli kliinikumi ämmaemand Siiri Põllumaa. Tema sõnul on selle seadustamine nii perede kui ka ämmaemandate turvalisuse huvides.
22. august 2014, Tarbija 24, Hannela Rudi „Seadus lubab nüüd kodus sünnitada"

 

„ALS on praegu veel ravimatu. Erinevate ravimuuringute käigus on püütud leida ALSi kulgu pidurdavat haiguse spetsiifilist ravimit, kuid siiani on kasutusel vaid üks haiguse kulgu väga vähesel määral mõjutav ravim – rilusool. Oluline on muu abistav ravi – füsioteraapia lihasjõudluse võimalikult pikaaegseks säilitamiseks, kodune hapnikravi ja toitmise abistavad meetodid,» tõi Tartu Ülikooli Kliinikumi neuroloog Karin Rallmann välja.
26. august, 2014, Tarbija 24, Liis Velsker „Jäävee pähe kallajad unustasid Eestis raha annetamise ära"

 

„Pea on kindlasti kõige õrnem koht. Kui see vigastada saab, on taastumine kõige pikaajalisem," tõdes Tartu Ülikooli kliinikumi erakorralise meditsiini osakonna juhataja Kuido Nõmm. „Minu isiklik arvamus on: see, et täiskasvanutel pole kiiver enam kohustuslik, on tõsine viga."
28. august 2014, Tartu Postimees, Kertu Kula „Jalgratturid saavad õnnetustes üha enam viga"

 

„Kui vaadata väga pikka aega ja pingsalt lähedale, tõmbuvad lihased spasmi ja uuesti kaugele vaadates ei suuda silmad sellest spasmist välja tulla ega näe enam kaugele," rääkis lastekliiniku silmaarst dr Piret Jüri. Jüri sõnul on silmadele kõige vähem kahjulik lauaarvuti ekraan, seejärel tuleb laptop ja siis tahvelarvuti – viimasel kohal on paraku seesama nutitelefon.
11. september 2014, Postimees, Nils Niitra „Nutitelefonid kahjustavad tõsiselt laste silmi"

 

 
<< Algus < Eelmine 1 2 3 4 5 6 7 8 Järgmine > Lõpp >>

Lehekülg 1 / 8