Sügise saabumisega tuletab infektsioonikontrolli teenistus meelde, et varsti on käes õige aeg iga-aastaseks gripi vastu vaktsineerimiseks.

 

Vaktsineerimine dr Tanel Laisaar


Ka sellel aastal on paljudel kliinikutel võimalik saada tasuta gripivaktsiini.


Töötajate suur gripi vastu vaktsineeritus on kvaliteetse ravikeskkonna tunnus. Kliinikumi töötajate vaktsineerimine on aasta-aastalt suurenenud. 2010. aastal tehti tasuta gripivaktsiini 239 doosi, 2011. aastal aga juba 589 doosi. Kõige rohkem on suurenenud vaktsineerimine südame-, anestesioloogia ja intensiivravi- ning psühhiaatriakliinikus.


Gripp levib piiskadega, mis tekivad aevastamisel, köhimisel, rääkimisel. Võimalik on nakatumine kontaktpindade ja käte vahendusel. Gripp võib kulgeda raskemini teatud riskigruppidel: lapsed, rasedad, krooniliste haigustega patsiendid, immuunsupressiivset ravi saavad patsiendid.


Gripiviirus võib püsida pindadel kuni 48 tundi ja kätel kuni 3 tundi. Ülekannet aitab vältida hoolikas kätepesu. Peiteperiood on 1-7 päeva. Gripi nakkusohtlikkus algab 1 ööpäev enne sümptomite teket, mistõttu võivad viirust levitavad ka näiliselt terved inimesed. Seega on väga oluline, et haiglas, kus on palju vastuvõtlikke patsiente, oleks kõik töötajad gripi vastu vaktsineeritud ning haigestunud töötaja raviks end kodus. Nakkusohtlikkus püsib 5-7 päeva, lastel kauem.


Gripi kõige parem ennetusviis on vaktsineerimine. Gripivaktsiin on ohutu, oluliste kõrvaltoimeteta ning igaaastase vaktsineerimise korral ka väga efektiivne.


Pilleriin Soodla
arst-resident
infektsioonikontrolli teenistus