Tervislike Neljapäevade sarja meeskond korraldas traditsioonilise tervisepäeva seekord reedel, Teadlaste Öö raames. Tähelepanu keskmes olid suutervis, suitsetamisest loobumine ning hea vorm läbi liikumise. Huvilisi, kes tervisepeapäeva külastasid, oli kokku ligi 400.


Tiina Teder, Eesti Õdele Liidu Tartumaa piirkonna juht: „Seekordne tervisepäev erines varasematest, oli ühest küljest raske, kuid teisalt huvitav, küsimusi oli seinast seina ning emotsioone tavapärasest rohkem. Osalenud inimeste keskmine vanus oli 30ndate eluaastate piires. Proovisime seekord töötubades läheneda huvilistele interaktiivsemalt: võimaldasime proovida erinevaid instrumente ning püüdsime rohkem näitlikustada töötubade teemasid. Kokku olime väljas kolme töötoaga, kus õed ja teised tervishoiuspetsialistid andsid nõu erinevatel tervist puudutavatel teemadel. Samal ajal toimus ka tervisenäitajate mõõtmine.


Suutervise töötoas selgitas hambaraviõde Riina Kaeramaa, kuidas hoida tervena nii täiskasvanute hambad kui ka laste hambad ja õpetas, millised on õiged võtted hambapesuks.
Liikumise ja terve keha töötoas olid nõu jagamas õed Pille Mekk, Maarika Jaguson ja Erli Vain. Räägiti ja näidati, kuidas on võimalik saada terve ja vormis keha läbi kiikumise.
Tubakast loobumise töötoas näitasid füsioterapeut Karine Rüütel ja õde Margarita Milihhina piltlikult, milline näeb välja jääkaine, mis kopsudesse koguneb suitsetamise tagajärjel. Räägiti suitsetamise müütidest ning suitsetamise kahjulikkusest laiemalt."

lk10 tervislik neljap

Külli Miljukov: „Osalesin Teadlaste Öö Tervislikul Neljapäeval esimest korda ja olin tõeliselt üllatunud, et kohale tuli nii palju inimesi erinevas vanuses, kes soovisid mõõta oma tervisenäitajaid. Kõige rohkem sooviti teada saada, millised on normaalsed vererõhu väärtused. Lisaks tuli selgitada kõrge vererõhu tekkepõhjuseid."


Kaire Kool: „Enamik külastajaid olid seekord noored ja terved inimesed. Seetõttu olid ka näitajad, mida mõõtsime, suures osas normi piires. Küsiti veresuhkru, kolesterooli ja hemoglobiini normväärtusi. Sagedasemaks küsimuseks oli, et millised on rauarikkad toitained. Meeldejäävam küsimus – kas paar pudelit õlut igal õhtul võib põhjustada madalat hemoglobiinitaset veres?"


Agnes Anton: „Imestama pani rohke osavõtt, seda ka rahvusvahelises plaanis. Ja kindlasti see, et inimesed ei mõtle enam, et haiguse ennetamine või juba haigus ise on ainult arsti/õe asi, vaid on vastutuse võtnud seda ise juhtida. Kiitus selle eest! Kõige enam huvitas inimesi piirväärtustega seonduv, millised on lubatud nihked, milliste haigustega neid seostada jne. Teine, mida palju küsiti, oli toitumisega seotud."


Marika Jaguson, Erli Vain: „Üllatav oli, et just noored tundsid nii suurt huvi keha koostise mõõtmise ja selle tulemuste vastu. Peamiselt küsiti, mida meie kui spordimeditsiini osakonna õed soovitame teha selleks, et keha rasvaprotsenti langetada (kehalise koormuse muutmine, toitumise korrigeerimine)."

 

lk10 tervislik neljap2Pilt Pille Mekk: „Imestama pani see, kui ebasportlikud on teismelised tüdrukud. Kiigulauaga kiikudes sai jaks otsa juba soojenduse ajal. Meile esitatud küsimused olid pigem kiigulaua kasutamise kohta. Palju tuli rääkida laste liikumisharjumustest ja ülekaalust ning nende seosest."

 

Margarita Milihhina, Karine Rüütel: „Ehmatas see, kui hästi kolmanda/neljanda klassi õpilased tunnevad nii suitsetatavaid kui ka suitsuvabasid tubakatooteid (näiteks huuletubakas, E-sigaret, vesipiip jne). See näitab seda, et tubakatooted on populaarsed nii gümnaasiumi õpilaste seas kui ka nende pereliikmete seas. Tegime järeldusi, et meil kui tubakast loobumise nõustajatel tuleks minna jagama oma teadmisi ka koolidesse, et tõsta õpilaste teadlikust tubakatoodete toimest ja loobumise võimalustest."

 

Järgmised Tervislikud Neljapäevad
• 23. oktoober „Vaimse tervisega seotud probleemid"
• 20. november „Hingamisteede haigustega seotud probleemid"
• 22. jaanuar „Insult – miks on kiire? Kuidas toime tulla uriinipidamatusega?"
• 19. veebruar „ Mida tasuks teada silmahaigustest"
• 26. märts „Kevadele ja päikesele vastu – kuidas hoida oma nahka?
• 23. aprill „Kuidas toimida vigastuste korral"